Şehir içi ulaşımda tercih edilen Kiev metrosu nasıl kullanılır ?

0
9512

Her metro durağının farklı stilde olduğu, hızlı çalışan yürüyen merdivenlere sahip, yürüyen merdivenler ile 105 metre derinliğe kadar inilebilen; Kiev metro hattının kullanımı hakkında detaylı bilgiler içeren yazımızı siz değerli okurlarımız için hazırladık.

1960 yılında inşa edilen ve Ukrayna’nın en eski hattı olan Kiev metrosu önemli özelliğe sahip metro istasyonlarındandır. 50 istasyon ve 3 ana hattan oluşan metronun Kiev Arsenal metro durağı dünyanın en derin metroları arasındadır.

Ukrayna’nın Kiev kentinde ulaşımın yanı sıra sadece dünyanın en derin metro istasyonunu görmek için metroyu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Merkez metro istasyonu, Mc Donalds durağı ya da Kreşçatik (Kreschatik ) caddesi durağı olarak da bilinen Arsenal durağı. Yürüyen merdivenler ile metro durağına inmek yaklaşık olarak 5 dakika sürüyor. Kiev Arsenal durağı 105 metre derinliği ile Dünyanın en derin metro istasyonları arasında.

Kiev Arsenal Metrosu

3 ana hat ve 2 yardımcı hat ile birlikte 5 farklı hat üzerinde Kiev metro hattını kullanmanız mümkündür. Metroyu kullanmak için almanız gereken biletler, (küçük plastik jetonlar), istasyon lobilerinde bulunan Каси (kasy – bilet ofisi) yazan küçük ofislerden satın alınabilir. Eğer Ukraynaca bilmiyorsanız bu ofislerde çalışan bayanlara parmaklarınız ile gösterdiğiniz miktarda jeton alabilirsiniz, size samimiyet ile yardımcı olacaklardır.

Her jeton tek yolculuk için kullanılabilir, fakat aktarma yapılacak bazı istasyonlar için ayrıca jeton almaya gerek yoktur. Bir yolculuğu tamamlamak için (gidiş- dönüş) iki jeton almanız yeterli olacaktır. Bilet gişesindeki sıra çok yoğunsa ve kaybedecek vaktiniz yoksa, istasyon lobilerinde bulunan turuncu makinelerden 10 grivna karşılığı jeton satın alabilirsiniz, makine paranızın üzerini size verecektir ve makinelerin İngilizce opsiyonları da vardır. Ayrıca Kiev metrosunda durak anonsları İngilizce olarak da yapılmaktadır. Bir adet metro jetonun ücreti ise sadece 8 grivna. Kart almanız durumunda, metro ulaşımı Türkiye’de olduğu gibi daha da uygun fiyatlara geliyor. Eğer 10 günlük bir Kiev geziniz varsa metro kartı almanızı öneririz.

Haftanın her günü sabah saat 05:00’da açılan Kiev metrosu gece saat 24:00’a kadar hizmet veriyor. Sadece bazı özel günlerde, yılbaşı, sevgililer günü ve çeşitli bayramlarda 24 saat hizmet verdiği de görülüyor. Metrolar oldukça sık olduğundan, zaman çizelgesine gerek duyulmuyor, metro genellikle 3 dakikalık aralıklarla geliyor, gece saatlerinde ise 5-10 dakikalık aralıklara kadar uzaması da mümkün olabiliyor.

Metro istasyonu girişleri yeşil ‘М’ ile işaretlidir ve istasyon lobisine ulaşmak için bazı cam kapılardan geçmeniz gerekir. Giriş -ВХІД- yazan kapılarından yapılabileceği gibi -HЕМАЄ ВХОДУ- çıkış kapılarını gösterir. Ayrıca istasyon lobisinde, bilet bürosunu (Каси), bilet makinelerini, platformlara giden turnikeleri ve  metro güzergahlarını gösteren bir haritayı da bulmak mümkündür. Giriş ve çıkış turnikelerinin orta noktalarında bulunan ofislerin içerisindeki görevliler, gideceğiniz güzergahlar hakkında sizlere bilgi verecektir. Turnikelerden geçtikten sonra sizleri yürüyen merdivenler karşılayacaktır, merdivenin sonunda geldiğinizde ise sağ ve sol bölümlerde farklı güzergahlara ait metro platformlarını göreceksiniz.

Ulaşmak istediğiniz istasyona geldiğinizde, ВИХІД У МІСТО (şehre çıkış) yazan bir işaret görmezseniz,  yürüyen merdivene binerek, kendinizi istasyon çıkış lobisinde bulabilirsiniz.

Metro istasyonlarında üç hat birbirine bağlanıyor, yolcuların metro sisteminden çıkmadan ve tekrar ödeme yapmadan hatlarını değiştirmelerine izin veriyor. Bağlantı istasyonuna ulaşmak için ‘ПЕРЕХІД НА СТАНЦІЮ’ (istasyona geçin) yazan işarete bakabilirsiniz.

Ayrıca unutmamak gerekir ki metrolarda oldukça güçlü bir resmiyet var ve kurallara büyük hassasiyet gösteriliyor. Metro istasyonlarını kullanırken; bisiklet taşımamaya, yürüyen merdivenlere oturmamaya ve sigara içmemeye özen gösterilmelidir. Aksi takdirde görevliler tarafından uyarılmanız muhtemeldir.

Kiev Metro Haritası

Kiev Metro Haritası

  1. Hat – Sviatoshynsko-Brovarska Hattı (Kırmızı Hat)
  2. Hat- Kurenivsko-Chervonoarmiyska Hattı (Mavi Hat)
  3. Hat – Syretsko-Pecherska Hattı (Yeşil Hat)

Transfer istasyonları

Zoloti Vorota – Teatralna (Yeşil Hat – Kırmızı Hat)

Maidan Nezalezhnosti – Khreschatyk (Mavi Hat – Kırmızı Hat)

Palats Sportu – Ploshcha Lva Tolstoho (Yeşil Hat – Mavi Hat)

Kiev Metrosu haritasına ulaşmak için tıklayınız. Harita İngilizce ve interaktiftir. Herhangi bir istasyon adını tıklayıp tam olarak nerede bulunduğunu ve yakınınızda bulunan önemli noktaları görüntüleyebilirsiniz.