Poroşenko silahlar için ABD’ye teşekkür ediyor

0
1594

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Cumhurbaşkanı, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Poroşenko, James Mattis ile Donbas’taki durumu, Rusya’ya uygulanan yaptırım politikasını ve Ukrayna’nın savunma kapasitesini güçlendirme yönünde ABD’nin atacağı diğer adımları görüştü.

Toplantı’da elde edilen raporlara göre Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde gerçekleştirildi. Görüşmeler esnasında Poroshenko, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen ABD’nin tutumuna karşı şükranlarını dile getirdi.

Görüşme boyunca iki taraf Donbas’daki durumu görüştü ve Rusya ile taraftarlarının barış sürecini baltalamaya yönelik devam eden girişimlerine ilişkin endişelerini dile getirdi. İkili buna ek olarak Birleşmiş Milletler Barış Gücü misyonunun, Birleşmiş Milletler ilkeleri ve Minsk anlaşması çerçevesinde etkin bir şekilde kullanılmasının gerekliliği hakkında da görüştü.

Toplantıya taraf olan yetkililer görüşme esnasında sık sık Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliği yeniden sağlanıncaya kadar Rusya’ya karşı mevcut yaptırım politikasının önemini vurguladılar.

Poroşenko Ukrayna’nın Silahlı Kuvvetleri’nin yeteneklerini güçlendirme ve Ukrayna’nın savunma kabiliyeti konusundaki alınmış olunan Washington kararlarını takdirle karşıladığını belirtti.

ABD Savunma Sekreteri, Birleşik Devletlerin Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü yeniden tesis etme taahhüdünü tekrarladı ve güvenlik ve savunma alanının reformunda önemli bir ilerleme kaydetti.

Taraflar toplantı sonrasın da, Ukrayna’nın savunma kabiliyetini güçlendirme yönünde ilave adımlar attıklarını ve Kiev ile Washington arasındaki stratejik ortaklığın geliştirilmesinin önceliğine vurgu yaptılar.