Pirogovo Müzesi ziyaretçilerini bekliyor

0
1785

Kiev yakınlarında bulunan, Ukrayna’nın bir birinden güzel simgelerinin toplandığı Pirogovo Açık Hava Müzesi (Pirogovo Open Air Museum), 9 -10 Mart tarihleri arasında dolu dolu eğlencelerle ziyaretçilerini bekliyor.

Her yıl Pirogovo’da da eski gelenek ve ritüellerle kutlanan Maslenitsa (Masnytsia) Bayramı’nın, bu yıl da 9-10 Mart tarihleri arasında kutlanacağı duyruldu.

Kısaca müze hakkında bilgi vermek gerekirse Pirogovo, Kiev yakınlarında bulunan bir açık hava müzesidir. Müze, köylü evleri, yel değirmenleri, ahşap kiliseleri ve aynı zamanda köylü yaşamına ait eşyaları içeren mobilyalar, tabaklar, giysiler, müzik aletleriyle birlikte Ukrayna köylerinin mimarisini sergiliyor.

Ukrayna’nın ulusal sanatını sergileyen müze, 1976 yılında Kiev’in eteklerinde kurulmuş ve toprakları bölge ve zaman esaslarına göre bölümlere ayrılmıştır. Müzeyi ziyaret ettiğiniz zaman geçmişe doğru gidiyorsunuz: antik Ukrayna mazanka şapkaları, 16-17 yüzyıl tarihli şapeller, yel değirmenleri – tüm bu parçalar Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinden toplanarak müzede toplanmıştır. Etnograflara göre, orijinal kır evleri ve faydalı yapılara sahip konaklar, yeniden inşa edilmiş ve ilgili coğrafi ve etnografik bölgelerin yerleşim planlamasına özgü olarak uygun şekilde gruplandırılmışlardır.

Pirogovo, hafta sonu geçirmek için mükemmel bir yer. Açık havada canlı müzik eşliğinde yürüyüşe çıkabilir, ata binebilir ve akşamınızı Ukrayna’nın ulusal yemeklerini yiyerek geçirebilirsiniz.