Kuşadası’nda Vışıvanka Günü kutlandı

0
3497

Türkiye’de yaşayan Ukraynalıların Vışıvanka (Vyshyvanka) Gününü kutlamak amacıyla düzenledikleri etkinliklere bir yenisi de Aydın’ın Kuşadası ilçesinden geldi.

Tüm dünyada Ukraynalıların kutladığı Vışıvanka (Vyshyvanka) Günü, dün akşam saatlerinde Kuşadası’nda da kutlandı. Türkiye, ABD, Tayland, Almanya ve Belçika’nın aralarında bulunduğu 60 farklı ülkede yapılan kutlamalar, sosyal medyada canlı yayınlandı. Her yıl mayıs ayının üçüncü perşembe günü yapılan kutlamalara, Ukraynalıların ulusal nakış işlemeli gömleği ismini veriyor. Ulusal nakışlı vışıvankalarını giyenler, bulundukları kentin simge meydanı veya anıtı önünde toplanarak kutlama yapıyor.

Kuşadası’nda yaşayan Ukraynalılar da ulusal kimlik fikrine bağlılık göstermek için vışıvanka giyerek İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanındaki el heykeli önünde toplandı. Birbirilerini kutlayan topluluğa Kuşadası Belediye Başkan yardımcısı Ayşe Şerifoğlu’da vişivanka giyerek destek verdi. Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği kurucu üyesi Olena Burgac, Vışıvanka Gününün cinsiyetleri, sosyal statüleri, dini inançları veya siyasi görüşleri ne olursa olsun tüm Ukraynalıları birleştirdiğini söyledi.

Olena Burgac, “Vışıvanka Günü, nakışlı etnik kıyafetlerin dikilmesi ve giyilmesi ile ilgili atalarımıza ait gelenekleri koruma amaçlı ulusal kutlamalardır. Her yıl mayıs ayının üçüncü perşembe günü kutlanır. Bugün ülkedeki ve dünyanın değişik ülkelerindeki tüm Ukraynalılar nakış işlemeli gömleklerini giyerler. Biz de Kuşadası’ndan sosyal medya üzerinden canlı yayınla günümüzü tüm dünya ile paylaştık.” dedi.

Vışıvanka (Vyshyvanka) Günü Nedir?

Gömlek üzerine nakış işlenmesine verilen isimdir. Nakış Ukrayna’da önemli bir zanaattır ve kendi tarzları ve renkleri ile yerel stillere uygun farklı teknikler mevcuttur. Geleneksel olarak iplik, kabuk, yapraklar, çiçekler, meyveler ve benzerleri kullanılarak lokal formüllere göre renklendirilir. Bu şekilde, yerel çevre tam anlamıyla nakış rengine yansır. Geleneksel kültüre sahip çıkmak adına Vışıvanka Gününü, 2006 yılında arkadaşlarıyla başlatan ise Chernivtsi Ulusal Üniversitesi öğrencisi Lesya Voroniuk oldu. Arkadaşlarıyla bir gün seçip, o gün herkese Vışıvanka giymelerini önermesi üzerine, diğer öğrenciler ile üniversite yönetimi de destek verdi. Birkaç yıl içinde tüm Ukrayna’da ulusal festival ölçeğini kazandı. Günümüzde ise Ukrayna dışında dünyanın 60 ülkesinde destekleniyor. Bugünü kutlamanın, vışıvanka giymek dışında bir zorunluluğu yoktur.

Latif  SANSÜR/Aydın