UNESCO, Kıyiv ve Lviv’in Tarihi Mirasını Korumak İçin Önlemler Alıyor

0
497

UNESCO, Ukrayna’nın Kıyiv ve Lviv şehirlerinin tarihi ve kültürel mirasını koruma altına almak için önlemler alınması gerektiğini vurgulayarak, bazı yapıları ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne listesine dahil etti.

UNESCO,  Kıyiv’de bulunan Aziz Sofya Katedrali’ni, Kıyiv-Peçherska Lavra’yı ve Lviv’in şehir merkezini ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne dahil etti.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi; “Bu alanların olağanüstü evrensel değerinin korunmasını tam olarak garanti altına almak için artık en uygun koşullar mevcut değil; bunlar savaş nedeniyle potansiyel tehlikeyle karşı karşıyadır.” açıklamasında bulundu.

Kıyiv’deki katedral ve manastırın yanı sıra Lviv’in şehir merkezinin ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmesinin, sözleşmeye üye 195 ülkeye bu eserlerin korunmasına katkıda bulunma yükümlülüklerinin hatırlatılması gerektiği vurgulandı.

Ukrayna’nın UNESCO ile birlikte üstlendiği tedbirlere ek olarak yeni acil durum tedbirlerinin uygulanması için ek mali ve teknik yardım fırsatı yaratılmasının da önemi vurgulandı.

 

Kaynak: ZN.UA