Ukrayna’nın İngiltere Büyükelçiliğinden kınama

0
1031

Ukrayna’nın İngiltere Büyükelçiliği, Ukrayna’nın işgal altındaki Luhansk şehrinde Rusya pasaportu almak için belge veren ve benzeri işlemler yapan bir Rus pasaport ofisinin açılmasını kınadı.

6 Mayıs günü Ukrayna Elçiliğinin resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, “Ukrayna’nın işgal altındaki Donbas bölgesinde bulunan Luhansk şehrinde, Rus pasaportu almak için başvuruları kabul eden yasadışı bir ‘pasaport ofisi’nin açılması kararını kınıyoruz. Uluslararası ortaklarımızdan Kremlin rejimine karşı uyguladıkları yaptırımları daha da güçlendirmelerini bekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Kremlin’in yeni hamlesi: Rusya pasaportu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk ve Luhansk şehirlerindeki ayrılıkçılara ve çeşitli kategorilerdeki Ukrayna vatandaşlarına Rus pasaportu verilmesini kolaylaştıran kararnameyi 24 Nisan günü imzaladı ve kararname imzalandığı tarihte yürürlüğe girdi.

Rus basını ise, 6 Mayıs’ta işgal altındaki Luhansk şehrinde Rus pasaportu almak için belge teslim alan bir ofisin açıldığını bildirdi.