F. Mogherini: ”AB Kırım’ın yasadışı ilhakını ve başkanlık seçimlerini tanımıyor”

0
1205

Avrupa Birliği’nin Kırım’a karşı duruşunun değişmediğini, Rusya’nın yasadışı Kırım ilhakını ve yakın zamanda yapılacak başkanlık seçimlerini tanımadığı bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile bir araya gelen Avrupa Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin olarak basın servisi muhabirlerine vermiş olduğu röpörtajda ” Bu ziyaret Kırım ve Sivastopol’un yasadışı ilhakının dördüncü yıl dönümünden birkaç gün önce gerçekleşmekte, bu yasadışı ilhakı tanımıyoruz ve politikamız bu şekilde devam edecek” dedi.

Federica Mogherini met with Deputy Prime Minister and Foreign Minister of Kosovo Behgjet Pacolli

Federica Mogherini Avrupa Birliği’nin Uluslararası Hukuk’un ihlal edilmesi yönünde ki kınamalarına devam edeceğini sözlerine ekledi. Federica Mogherini gerçekleşmesi planlanan seçimler hakkında da konuşarak ”Bu arada Kırım’da yakın zamanda yapılması beklenen seçimleri de hiçbir şekilde tanımıyoruz ve bu bağlamda yaptırımlarımızı genişleteceğiz” dedi.

Mogherini  AB’nin işgal altındaki topraklarda yaşayan herkesin haklarına saygı göstermeye çalışıldığını vurguladı. Bu konuya ilişkin olarak ise “Kırım ve Rusya’da yasadışı olarak gözaltına alınan ve parmaklıklar arkasında kalanların serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.