Erdoğan-Kırımoğlu görüşmesi işgalcilerde panik yarattı

0
2097

QHA yazdığına göre, Rus propaganda medyaları, Kırımoğlu ve Erdoğan’ın görüşmesinin “gizli” ve güya kısa olduğunu iddia ederken, Kırımlı işbirlikçiler “Erdoğan’ın Kırımlılara sırtını döndüğünü” iddia etti.

Rus ve Kremlin yanlısı medyalar, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Temmuz tarihinde Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmeyii propagandanın en güzel örneklerini kullanarak aydınlattı.

Böylece ene sinik açıklamalarda Putin yanlısı yayın politikasıyla bilinen propagandacı “RİA Krım” haber ajansı bulundu. Gazetecilik standartlarını göz ardı eden bazı Rus “basın kuruluşları” bilgileri çarpıtarak verirken, örneğin RİA Novosti ajansı, Türkiye liderleri ve Kırımoğlu’nun görüşmesinin güya uzun sürmediği üzerinde spekülasyon yapıyor.

(Bu neydi?.. Erdoğan Kırımoğlu ile görüştü)

“Bu neydi?.. Erdoğan Kırımoğlu ile görüştü” başlıklı makalede yakın geçmişte hem Rusya hem Türkiye’nin iki ülke arasındaki ilişkilerin gerginleşmesinden dolayı endişe duyduğunu ve günümüzde eski güven henüz tam olarak tesis edilmeden neden benzer adımlar atıldığının anlaşılmaz olduğu ifade edildi. Yazıda ayrıca, “Erdoğan’ın Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Rusya’da aşırıcı örgüt kabul edildiğini ve faaliyetlerini daha 2016 yılında yasaklandığını çok iyi bildiği” ve “bunun ne kadar hassas konu olduğunu anlaması gerektiği” yazılıyor.

Ukraina.ru propaganda medyası Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “şikayetlerde” bulunduğu ileri sürerek bu ifadeyi başlığa çıkardı.

(Kırımoğlu Erdoğan’a Kırım’daki durumu şikeyet etti)

Bazı medyalar esassız olarak Kırımoğlu ve Erdoğan’ın görüşmesinin “gizli” olduğunu ileri sürdü.

(Erdoğan ve “Meclis”in gizli görüşmelerin ayrıntıları)

(Erdoğan “Kırım’ın oğlu” ile görüştü)

Ayrıca propagandacı medyalar, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yapılan yasadışı “referandum” sonucunu ve Kırım Tatar Milli Meclisi’nin saldırgan devlet Rusya’da “aşırıcı teşkilat” kabul edildiğini hatırlattı.

(Erdoğan Rusya’da yasak teşkilatın lideriyle görüştü)

(“Dost” Erdoğan Meclislilere Kırım’da zarar getirmeye yarımdcı olma vaadinde bulundu”)

İşbirlikçi Balbek: “Erdoğan Kırımlılara sırtını döndü”

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasadışı olarak Rusya Devlet Duması milletvekilliğine seçilen Kırımlı işbirlikçi Ruslan Balbek, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yarımadanın ablukasıyla ilişkili olan Rusya’da yasaklanan teşkilat” Kırım Tatar Milli Meclisi’nin lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile görüşmesinin şaşırttığını ileri sürdü.

Rus gazetecilere konuşan Ruslan Balbek, “Rusya’da yasak olan aşırıcı teşkilatın temsilcisini ve Kırım’a yönelik bir dizi ablukanın başlatıcısını kabul ederek Erdoğan tüm Kırımlılara sırtını dönmüş oldu. Büyük ihtimalle batı yanlısı çevre, Kırımoğlu’nun Kırım Tatarlarına etkisi ile ilgili yanlış düşünceyi kabul ettirerek Erdoğan’ı yanıltıyor. Benzer davranışlar, iyi komşuluk ilişkileri kurma arzusuna ilişkin şüphe uyandırıyor ve Rusyalılara saygısızlık olarak değerlendirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ukrayna’nın ana kısmında ikamet ederek Meclis liderlerinin halkıyla bağlarının tamamen kaybettiğini ve onun adına konuşmaya hakları olmadığını iddia eden işbirlikçi Balbek, “Tüm araştırmalar, Kırım Tatarları arasında en büyük otoriteye, halkıyla birlikte kalan ve Kırım Tatarlarının gelişim ve yükselmeyi yaşadığı, gerçekten manevi lider olan Kırım Müftüsü hacı Emirali Ablayev (Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin kontrolünde faaliyet yürüten sözde Kırım Müftüsü) sahip olduğunu gösteriyor” diye ileri sürdü. Bununla birlikte işbirlikçi “yetkili”, işgalci Rus yönetiminin Kırım Tatar halkının liderleri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Refat Çubarov’ın Kırım’a girişi yasakladığını dile getirmedi.

Bilindiği gibi, 4 Temmuz tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili ve Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu kabul etti. Görüşmeden sonra QHA’ya konuşan Kırımoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmem oldukça sıcak ve samimi bir ortamda geçti. Yaklaşık 1 saat görüştük. Problemlerimizden bahsettik, Türkiye Ukrayna arasındaki ilişkilerin daha iyi hale getirilmesine değindik. Kırım’ı mecburi olarak terk eden vatandaşlarımızın bazı sorunlarının çözümünü -mesela konut meselesini- ve son olarak Rusya hapislerindeki soydaşlarımızın durumunu konuştuk” dedi.