Bursa’da Vışıvanka Gününde kermes düzenlendi

0
5058

13 Mayıs’ta Bursa Ukraynalılar Derneği Vışıvanka gününü kutladı. Etkinlik sırasında yardım toplamak amacıyla vışıvankalar, geleneksel çiçekli taçlar, süslenmiş kaşıklar, tablolar, kurabiyeler ve Ukraynaca çocuk kitaplarının satıldığı kermes düzenlendi. Dernek, kermeste kazanılan parayı İstanbul’da 3 senedir kanser tedavisini gören Ukraynalı kız Yana Diakivnıç’a bağışlayacak.

Kermes için hazırlanan ürünlerin çoğu, Bursa Ukraynalılar Derneği’nin marifetli üyeleri tarafından yapıldı: çelenkler, süslenmiş kaşıklar, kurabiyeler, taçlar, tablolar ve misafirlere ikram edilen kekler.
Bursa Ukraynalılar Derneği başkanı Viktoriia Borodavchenko ve başkan yardımcısı Kristina Safaniuk etkinlik için Ukrayna’nın farklı bölgelerinin nakış özellikleri ile ilgili hem Ukraynaca ve hem de Türkçe sunum yaptılar. Şarkıcı Kateryna Kılıç Ukraynaca şarkılar söyleyip misafirleri eğlendirdi ve Ukraynaca şarkılar ile karaoke düzenledi. Çocuklar için yüz boyama etkinliği yapıldı. Ayrıca gerçek nakış ile işlenmiş havlulardan fotoğraf çekmek için bir fon oluşturuldu.
Etkinliğe Ukrayna Bursa Fahri Konsolosu Görkem Şehsuvar da katıldı. Vışıvanka gününe gelen misafirlerin çoğu gibi o da Ukrayna’nın geleneksel nakışlarıyla işlenmiş gömlek giymişti. Konsolos organizatörlere teşekkür edip Ukrayna’yı ve Ukrayna kültürünü sevdiğini dile getirdi ve kanser hastası olan kıza toplanan yardıma katkıda bulundu.

Vışıvanka Günü’nün kutlanması ile ilgili Bursa Ukraynalılar Derneği’den Viktoriia Borodavchenko, “Derneğimizin üyeleri çok aktif. Vışıvanka günü için kermes düzenlemeyi düşündüğümüzü öğrenince kızlar bu fikri hemen desteklediler: kimi kendi parasıyla aldığı çocuk kitaplarını bağışladı, kimi Ukrayna’dan kermes için vışıvankalar getirdi, marifetli hanımlarımız da kermesin en güzel ürünleri olan renkli çiçekli çelenkleri yaptı. Böyle bir toplulukla daha çok güzel şeyler yapmayı başaracağız!” diye belirtti.