Anneler Günü dünyada ve Ukrayna’da nasıl kutlanmaya başladı

0
3753

Dünyanın bir çok yerinde kutlanan Anneler Günü, Ukrayna’da Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanmaktadır.

Kadınlar Günü’nün aksine bugün, çocuğu olan ve hamile olan kadınların günü olarak kutlanılmaktadır. İnsanlar annelerine onlara duydukları sevgi ve onlara gösterdikleri karşılıksız fedakarlıklar için çiçekler ve hediyeler almaktadır.

 

Anneler gününün tarihçesine bakmak gerekirse ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanmıştır. İlk olarak barış yanlısı bir gün olarak kutlanmaktaydı ve bunun için annelerin barış için ortak bir mücadele gösterdiği bilinmekteydi. Fakat bu oluşum süreci ne ABD ne de öteki ülkelerde beklenilen desteği bulamadı. 1907 tarihinde Amerikalı Anna Jarvis annesinin ölümünü takip eden yılda anneler günü kavramını inşaa etme girişiminde bulundu. Bu kavram ilk olarak ülkesel ve daha sonrasında da uluslararası bir boyut kazandı. 1907 yılında kabul edilen bu önemli günü ilk kabul eden eyalet 1910 yılında Batı Virginia oldu. 1914 yılında dönem Amerika Başkanı Woodrow Wilson Mayıs ayının 2. Pazar gününü Anneler Günü olarak ilan ettiğini duyurdu. I. Dünya Savaşı sonrası süreçte Anneler Günü birçok Avrupalı ülke tarafından da kutlanılmaya başlandı. Bugün ise Anneler Günü’nü dünyada 85 ülkede kutlamaktadır.

Ukrayna da annelerimizin aile içinde ki önemini ve çocuk yetiştirmede yadsınamayacak boyutta ki öneminden dolayı Anneler Günü’nü kutlamaya başladı. Ukraynalılar arasında Anneler Günü ilk olarak 1928 yılında Kanada Ukrayna Kadınlar Birliği tarafından kutlanılmıştır. Bir yıl sonra ise, bu özel gün Lviv’de kutlandı. 1929’da Ukrayna Kadınlar Derneği Ternopil bölgesinde Anneler Günü kutlamalarını öncelik etti. Fakat sonra ki süreçte Sovyetler rejiminin kurulmasıyla birlikte Anneler Günü’nün kutlanılması yasaklanmıştır. 1990’da bu günün kutlamaları, özellikle Ukrayna Kadınları Derneği olmak üzere Sivil Toplum Örgütleri’nin çabaları sayesinde Ukrayna’ya geri döndü. 1999 yılından beri ise Anneler Günü resmi bir boyut kazanmıştır.

 Bizde Ukr-ayna ekibi olarak tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyoruz !