BM başkanı, örgütün Suriye’deki sorunu çözemediğini dile getirdi

0
1603

Geçtiğimiz günlerde BM başkanı Guterres örgütün Suriye’de ki mevcut sorunları çözemediğini ve soğuk savaş sürecine geri dönüldüğünü dile getirdi.

Antonio Guterres çözüme yönelik hiçbir kontrol mekanizması olmadığına vurgu yaparak, basın açıklaması esnasında şöyle konuştu ” Suriye’de ki mevcut sorunu çözebilecek organizasyon BM değil. Mevcut Suriye’de farklı silahlı kuvvetlerin olduğunu buna ek olarak ulusal silahlı kuvvetlerinde varlığını sürdürdüğünü ve tüm dünyadan devlet niteliği taşımayan terörist gruplar ile militanların bulunduğu bir bölge. Bu süreçte BM bir çözüm üretebilmesi maalesef pek olasılık gözükmemekle birlikte realiteden uzakta hele ki Güvenlik Konseyi’nin farklı fikirler doğrultusunda bölündüğü şu durumda” dedi.REUTERS

Antoni Guterres Suriye’de ki mevcut karışıklıkları Soğuk Savaş Dönemi ile bağdaştırarak konuya ilişkin olarak ” Bence kesin bir şekilde söyleyebiliriz ki Soğuk Savaş Dönemi geri geliyor fakat geçmişte yaşanan Soğuk Savaş ile bizim şahit olacağımız süreç ile arasında bir fark olacak” dedi.

Arada ki farkı farklı perspektiften değerlendiren Guterres, Amerika ve Rusya’nın geçmişte yaşanan Soğuk Savaş Dönemi içerisinde ki gibi bölgede ki tüm herkesi kontrol edemediğini, bölgede bu devletlerden bağımsız olarak birçok devletin aktif politikalar izlediğini dile getirdi. Örnek olarak ise Türkiye, İran ve Suudi Arabistan’ı verdi. Son olarak geçmişte ki süreçte olduğu gibi şuanda bir kontrol mekanizmasının varlığından söz edilemeyeceğini belirtti.