ABD Dışişleri Bakanlığı, Kırım’a ilişkin insan hakları konusunda rapor yayınladı

0
1387

ABD Dışişleri Bakanlığı, yaşadışı yollarla ilhak edilen Kırım’a ilişkin olarak insan hakları konusunda geçtiğimiz gün bir rapor yayınladı.

Rusyalı yetkililerin yasadışı şekilde işgal edilen Kırım bölgesinde yaşamakta olan Ukraynalı vatantaşlara karşı insanlığa karşı suç işlemeleri ABD’yi konuya ilişkin rapor yayınlamasına sebep oldu. Ukraynalı vatandaşların ortadan kaybolmaları, işkenceye maruz kalmaları, düşüncelerini ifade ederken yaşadıkları kısıtlamalar ve bunlara ek vatandaşların diğer birçok haklarına ve özgürlüklerine aykırı şekilde hareket edilmektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan raporda, “Rus makamları, Kırım’da konuşlandırılan Rus askeri ve güvenlik güçleri üzerindeki kontrolünü sürdürmeye devam etmektedeler. Ayrıca Rus güvenlik hizmetleri, Kırım üzerindeki kontrolü sağlamlaştırmaya ve insan haklarını kısıtlamaya da devam ediyorlar.”

Rapor aynı zamanda işgal bölgesinde bulunan yetkililerin Rusya Federasyonu’na ait hukukun işgal bölgesinde bulunan vatandaşlara orantısız bir şekilde dayatıldığını dile getirdi.

Özellikle Kırım’da meydana gelen insan hakları ihlallerine vurgu yapmakta olan rapor yıllık olarak yayınlanan ABD İnsan Hakları İnsan Hakları Faaliyetleri Bölümü’ne ilişkin 43. raporudur.