Antalya’da orijinal nakış ustası Tetiana Protçeva’dan el sanatı atölyesi

0
2557

Antalya’da Tetiana Protçeva’nın düzenlediği orijinal nakış atölyesi gerçekleştirildi.

20 Eylül’de Ukrayna Ailesi ofisinde Ukrayna geleneksel bebek motanka (bez bebek) yapılma ile ilgili bir atölye çalışması düzenlendi.

Bu etkinliği Ukraynalı tekstil uzmanı, Glow Art stilinde uzmanlaşan orijinal nakış ustası Tetiana Protçeva yönetti.  

İlk defa bu ustanın uygulamış olduğu yeni nakış tarzı geleneksel sanat ve modern teknolojilerin dünyasını birleştirmeyi amaçlıyor.

Tetiana’nın el sanatı eserleri hem güzel hem de çok orijinal. Mesela, onun yaptığı Ukrayna haritası nakışı Ukrayna Milli marşı içeren bir QR-koduna sahip, nakışlı havlusu ise karanlıkta parlıyor. Tetiana hanım etkinliğe katılanlara kendi hazır ürünlerinden birçoğunu gösterip herkesle beraber vatan haritasını içeren eseri üzerinde çalıştı.Atölye başlamadan önce herkese çay ve bisküvi ikram edildi, misafirler biraz sohbet etti. Sonra tüm isteyenler kendisine peçeteden bir Ukrayna geleneksel bebek motanka (bez bebek) yaptı. Tetiana usta,  nazardan koruyan bu bebeğin yapılma tekniğini anlattı. Etkinlik çok neşeli ve cana yakın bir ortam içinde geçti!

Ukrayna Derneği adına Tetiana Protçeva‘ya bu inanılmaz güzel bir buluşma için çok teşekkür ederiz!

Atölyeye katılamayanları ise Yöreler ve Renkler Festivali kapsamında yer alan bir fuara davet ediyoruz. Fuar 23 Eylül Terra City AVM’nin yanındaki bir  meydanda olacak. Ukrayna topluluğu standında Tetiana hanımın eserleri de sergilenecek.