Ukrayna’ya gelen Türk turist sayısı gittikçe artıyor

0
2882

Türkide’den Ukrayna’ya giden turist sayısı 80 bine ulaştı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye’de Kiev günleri çevresinde düzenlenmiş olan bir etkinlik sırasında yaptığı açıklamada, Türkide’den Ukrayna’ya giden turist sayısının son yıllarda 80 bine ulaştığını bildirdi.

Türkiye ve Ukrayna arasındaki turizm olanakları değerlendirirken, öncelikle Türkide’den  Ukrayna’ya giden turistler için Ukrayna’nın daha da ilgi çekici bir ülke olması gerektiğine vurguladı.

Ulusoy, son yıllarda Türkiye’den Ukrayna’ya giden turist sayısının 80 bine ulaştığını kaydederek,

“Önceden bu rakam bin seviyesindeydi. Ukrayna önümüzdeki dönemde kültürel varlıklarını, folklorunu, doğal güzelliklerini Türkiye’de daha fazla tanıtmalı ancak bu şekilde Kiev’e daha fazla Türk turist gidecektir. ” dedi.

Ayrıca Ulusoy, “Geldiğimiz noktada Ukrayna ile seyahatlerde ne vize ne pasaport şartı var. Birbirimize rahatça gidip gelebiliyoruz. Pek yakında bize gelen Ukraynalı turist sayısının 1 milyona ulaşmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

2017 yılın Ocak-Haziran ayları sonuçlarına göre Ukrayna, Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler arasında 7 yeri alıp 27,77% artış gösterdi.