Ankara’daki Ukrayna Derneği

0
8480

Kuruluş tarihi

Ankara’da geçici ya da devamlı olarak yaşayan Ukrainler, 2014-2017 yılları arası Ukrayna klübü adlı sivil topluluk temelinde birçok farklı kültür etkinliği düzenleyip zamanla bu topluluğu resmileştirmeye karar verdiler. Dolayısıyla 2017 yılında Ankara’daki yerli yönetim organları ile ‘Ukrayna Derneği’ adlı sivil toplum örgütü, karsız topluluk olarak kayıt edildi. ‘Ukrayna Derneği’nin temel amacı, Türkiye’nin başkentinde olan Ukrayna Derneğindeki Ukrainler arasında Ukrain dili ve geleneklerini koruyup yaygınlaştırmaktır.

Cumartesi okulunun resmi açılışı

Logo

Leylek, Ankara’daki ‘Ukrayna Derneği’nin logosudur. Bu sembol Memlekete olan sevgiyi temsil ettiği için seçilmiştir. Ukrayna’da leylek yuvasının olduğu evde refah ve mutluluk olduğu düşünülmektedir. Leylek, göçmen kuş olarak kışın daha sıcak diyarlara gitmesine rağmen her zaman memleketine geri döner. Bizim derneğimiz de buna benzer: köklerini unutmadan memleketini hep aklında tutar. Kartopu ise Ukrayna’nın olmazsa olmaz sembolüdür. Atasözünün dediği gibi : ‘Söğüt ve kartopu olmadan Ukrayna olmaz’. Hiç bir soğuk kırmızı salkımlarına zarar veremediği gibi Ukrayna halkının özgürlük, güzellik, uyum ve gerçeğe isteğini hiç kimse kıramaz. Ukrayna ve Türkiye bayraklarının rengine boyatılan leylek kanatları Ukrayna Derneğine ilham veren birlik gücünü temsil eder. Son detay olarak ise Leyleğin tek ayakta durması Derneğimizin sürekli hareket etmesi ve gelişmesi anlamına gelir.

Diasporasının buluşması, 2016

Amaç ve hedefler

Ukrayna Derneğinin amacı Ukrain dili ve kültürü, milli özdeşliği koruyup yurtsever bilincini oluşturmaktır. Dernek, Türk toplumuna adapte olma aşamasındaki Ukrainlere sıkıntılarını gidermek konusunda yardımcı olmak ve Ukrain Topluluğunun Türkiye’deki kültürel hayatını geliştirmek için kurulmuştur. Aynı zamanda Dernek başta karşılıklı anlayış, geçici ya da devamlı olarak Türkiye’de yaşayan Ukrainler ve Türkiye Cumhuriyeti halkı arasındaki müsamaha ve saygı olmak üzere Türkiye-Ukrayna dostane ilişkilerinin gelişmesini destekler.

Paskalya Yumurtası boyama atölyesi, Paskalya 2017

Bu hedefler, Ukrain dilinde olacak kültür-eğitim etkinlikleri düzenleme (Cumartesi okulu da dahil), hem Ukrayna hem de yurt dışında kuruluşlar ve temsilcileri ile iletişim kurma, farklı kültür-eğitim etkinliklerinde Ukrayna’yı tanıtma, ortak etkinlikler düzenlemek amaçlı diğer uluslararası dernek ve topluluklar ile işbirliği kurma, Türk toplumunu Ukrayna ve Ukrain diasporası ile ilgili haber vermek için bilgi-eğitim portalı oluşturma, hayır projelerini hazırlama (Teröre Karşı Harekat (TKH) bölgesinde mağdur olanlara insani yardım dahil) yolu ile gerçekleştirilir.

Çocuklar için Ukraynaca dersi, Cumartesi okulu, Mart 2017

Faaliyetler

Yeni kurulan Dernek ilk adımını Cumartesi okulunu kurarak attı. Bu okulun ana amacı Türkiye’nin başkentinde olan Ukrayna Derneğindeki Ukrainler arasında Ukrain dili ve geleneklerini korumaktır. Şu an okulda küçük ve orta yaştaki çocuklar için gruplar oluşturuldu. Ukrain dili, Ukrain tarihi ve kültürü, Resim, Şan ve Halk oyunları gibi dersler Cumartesi okulunun müfredatında yer almaktadır. En yakın zamanda okul öncesi çocuklar için bir grup ve büyükler için halk oyunları ve şan grubu oluşturmayı planlamaktadır.

Okul öncesi çocuklar için geliştirme dersi

Profesyonel psikolog ve hukukçu önderliğinde Ukrayna Derneği temelinde Danışma Merkezi de açılmıştır. Bu Danışma Merkezi, Türk toplumuna adapte olma aşamasındaki Ukrainlere yardımcı olmayı ve acil durumlarda hukuki konularda danışmanlık yapmayı planlamaktadır. Psigolog, ebeveynler ve çocuklar arasındaki sağlam diyalog sağlayan ‘Uluslararası çocukların gelişme programı’na göre ebeveynlerle görüşmeler yapmaktadır.

Türkiye’deki Ukrayna diasporasının analitik bilgi kaynağı

Ukrayna Derneği’nin www.ukr-ayna.com bilgi kaynağının oluşturması, Ukrayna’nın tanıtımı ve Türkiye’deki Ukrain toplulukları ile ilgili bilginin yayılması için çok önemli bir adımdır. İki dilde olan bu bilgisel-analitik kaynak , Ukrayna’daki ekonomi, siyaset, spor ve toplum gibi alanlara ışık tutmakta; Türkiye’de yaşayan Ukrainlerin göstedikleri faaliyetlerle ilgili bilgi vermekte; Ukrayna Derneğinin en önemli olayların takvimini sunmakta; Ukrayna ve Türkiye ticaret şirketlerine işbirliği seçenekleri bulmak üzere bir alan oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra Türkçe bilgi kaynağı Ukrayna kültürü, eğitimi, seyahatleri ve mutfağını anlatmaktadır. Ukraince bilgi kaynağı ise, Türkiye’de yaşayan Ukrainlerin aynası olup bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızın gözünden Türkiye’yi tanıtmaktadır. Bu site , Türkiye’deki Ukrayna imajını pekiştirmeyi amaçlayan Ukrayna Derneği gönüllülerinin eşsiz yaratıcı projesidir.

Üye başvuru formu

Sosyal medya bağlantılarımız:

Facebook

Twitter

YouTube

Instagram

Çeviri – Anna Shmik