Ankara’da ‘Ukraynaca Eğitim’ seminerleri

0
1920

Ankara Ukrayna Derneği’nin ev sahipliğinde, Türkiye’de gerçekleştirilen Cumartesi okullarının eğitimlerine yönelik seminerler düzenlendi.

13 Ekim tarihinde Ukrayna Ankara Büyükelçiliği’nin destekleriyle, Ankara Ukrayna Derneği’nin ev sahipliğinde Cumartesi okullarının eğitimsel yeniliklerini geliştirmeye yönelik seminerler düzenledi.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın davetli olarak katıldığı seminerlerde;  Lviv Politeknik Ulusal Üniversitesi’nin önde gelen uzmanlarından Olena Mytsko ve Trumko Oksana; Karpat Vasil Stefanik Ulusal Üniversitesi öğretim üyelerinden Lubov Pena ve Olesya Dibovskaya; İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Maryana Barchuk-Halyk’de konuşmacılar arasındaydı.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska ve ardından davetli konuşmacıların sunumları ile devam etti. Andrii Sybiha yapmış olduğu açılış konuşmasında, Türkiye’de Ukrayna dilinin öğretilmesinin ve yayılmasının önemini vurgulayarak, yapılan etkinliklere Büyükelçilik olarak desteklerini dile getirdi. Ukrayna dilinin, Türkiye’de öğretilmeye başlamasının ve Ukraynacaya olan ilginin artmasının  altını çizdiği konuşmasında; “Bir toplumun anadilini anlamak o toplumun ruhunu anlamakla aynı şeydir” ifadelerini kullandı.

Birçok dinleyicinin katıldığı seminerlerde, farklı üniversitelerden gelen uzmanlar, Ukraynaca öğretiminin yeni yöntemleri konusunda bilgi ve deneyimlerini Cumartesi Okulu’nun eğitimcileri ve katılımcılar ile paylaşarak, dil eğitimi konusunda ortaya çıkan sorunları tartıştılar. Ankara Ukrayna Derneği, seminerlere katılamayanlar için, Facebook sayfasından canlı yayın yaptı.

Aynı zamanda 12 Ekim tarihinde, farklı üniversitelerden gelen uzmanlar, Cumartesi Okulunu ziyaret ederek, öğrenciler için Ukraynaca çalışmaları konusunda dersler düzenlediler.