Kiev’e iki yeni metro hattı inşa edilecek

0
2135

Kiev yetkilileri, Shevchenko Meydanı ile Darnytsia demiryolu istasyonunu birbirine bağlayan ve başkentin orta bölgesinden geçecek olan kentin beşinci metro hattını inşa etme planlarını onayladı.

Kiev Belediye Planlama Konseyi, son zamanlarda başkentin genel planında yapılan son değişiklikleri uygulamaya koydu. Belge, devlet uzmanlığına alındı ve yakında kabul edilmek üzere Kiev Belediye Sarayına sunulacak.

Belediye organizasyonu Kievgenplan’ın mühendislik ve taşımacılık altyapı departmanı Başkanı Tamara Alyabieva, dörtüncü ve beşinci metro hattı taslağının Genel Plan’a dahil edildiğini söyledi.

Alyabieva, metronun Şevçenko Meydanı’ndan Darnytsia tren istasyonuna kadar Kiev’in orta bölgesinden geçmesi gerektiğini vurguladı ve planın şehrin uluslararası toplu taşıma standartlarına uygun olması için bir gereklilik olduğu üzerinde durdu.

Ayrıca, Syretsko-Pecherska hattının Vynohradar’a geçmesinin 2017 yılının sonlarına doğru başlayacağını doğruladı. Alyabieva, Zhulyany köyündeki (Büyük Çevreyolu) yakınındaki üst geçitten Podilsko-Vyhurivska metro hattını inşa etme planlarını da güncelledi.

Bugün Kiev metrosunun 52 istasyonuyla üç hattı mevcut (Syretsko-Pecherska, Svyatoshynsko-Brovarska ve Kurenivsko-Chervonoarmiyska).

Gökberk Kuzgunkaya