UnionPay ödeme sistemi Ukrayna’ya geliyor

0
1612

UnionPay International, Ukrayna’da ATM’lerden nakit para çekme ve mal ya da hizmet karşılığı ödemelerde kart kullanımı gibi konularda tüketicilere hizmet sağlayacak.

Ukrayna Ulusal Bankası’nın 13 Kasım’daki açıklamasına göre, hem piyasaya sunduğu kartlar açısından hem de işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük ödeme sistemlerinden biri olan Çin ödeme sistemi UnionPay International, Ukrayna pazarına girmeye hazırlanıyor.

Merkez bankası, “12 Kasım’da Ukrayna Ulusal Bankası komitesi ile bankacılık faaliyetlerinin denetimi ve düzenlenmesine dair UnionPay arasında piyasaya giriş şartları üzerinde anlaşma sağlandı.” dedi.

Çin ödeme sistemi UnionPay, 2002 yılında Şanghay’da kuruldu. Şirket, 2010 yılından bu yana beş milyar dolarlık kartını ihraç ettiği için, kart ihracında bir numaralı banka konumunda bulunuyor. Beş yıl sonra şirket, işlem hacimlerindeki yüksekliği nedeniyle de bu konuda da lider oldu. Şirkete göre, UnionPay’ın 2017’deki işlem hacmi 15 milyar dolardı.

Şirket, kartlarının çoğunun Çin’de vermiş olmasına rağmen, şimdi dünyanın ödeme kartı pazarının yaklaşık yüzde 40’ını kontrol ediyor. Bununla birlikte, şirket Çin dışında 100 milyondan fazla kart yayınladı. Visa ve Mastercard ile birlikte, UnionPay dünya çapında verilen tüm ödeme kartlarının % 90’ını oluşturur.

Şirket, UnionPay’in Ukrayna’daki ilk kartlarını yaklaşık 5-6 ayda çıkaracağını belirtti.