Ukrayna’da Onur Devrimi Kahramanları anıldı

0
2116

11 Şubat 2015 tarihli Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kararnamesine göre Onur Devrimi’ne katılan kahramanların anılması ve Semavi Yüz Kahramanı’nın varlığına saygı gösterilmesi için her yıl 20 Şubat’ta anma organizasyonu gerçekleştirilmektedir.

Dört yıl önce, Onur Devrimi döneminde, Ukrayna halkıyla o zamanki rejim arasındaki çatışma zirveye ulaşmıştı. 20 Şubat 2014 tarihinde, Meydan eylemcilerinin en çok öldürüldüğü gün olarak tarihe geçmiştir. Ölen kişileri ise Semavi Yüz Kahramanları olarak adlandırılmaktadır.

22 Ocak 2014’te, Semavi Yüz İlk Kahramanları, Sergei Nigoyan ve Mikhail Zhiznevsky, Kiev şehir merkezinde meydana gelen çatışmalar sırasında kurşun isabet etmesi nedeniyle hayatlarına son verildi. Aynı gün, aktivist Yuri Verbytsky’nin vücudu Kiev yakınlarındaki ormandaki işkence izleri ile bulundu. 18 Şubat 2014 tarihine kadar toplam dokuz aktivist öldürülmüştür. 18-20 Şubat, en çok sayıda eylemci 78 Meydan’da öldürüldü. Daha sonra, 20 aktivist daha öldürüldü. Ukraynalılar dışında Beyaz Rusya, Ermeniler ve Gürcüler Yanukoviç rejiminin kurbanları oldu. Hepsi, Ukrayna’nın bağımsızlığı için savaşçılar olan Semavi Yüz Kahramanları oldu.