Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: ”Donbas’da Belaruslu bir barış gücü yoktu”

0
1500

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’na göre temel ve asıl mesele, barış güçlerinin Ukrayna ile Rusya sınırı boyunca konuşlandırılması gerektiğidir.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, NATO üyesi ülkelerin barış gücü yoksa Doğu Ukrayna’nın Donbas kentinde Beyaz Rusya’dan barış gücü olmayacağını açıkladı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Lana Zerkal Kanal 5’te yaptığı açıklamada: ”Bildiğim kadarıyla Belarus Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyeliğinden henüz çekilmedi, ve biz bölge ile alakalı olarak NATO’yu dışlarsak doğal olarak KGAÖ’ü üyelerinin katılımı hakkında birşey söyleyemeyiz” dedi.

Ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker ile Rusya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Vladislav Surkov arasındaki toplantılar “Rusya’nın kimsenin kurallarıyla oynamayacağını anlamasını sağlamak” amacıyla yapıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Olena Zerkal son olarak, “Şimdi ana ve asıl meselenin, barış güçlerinin Ukrayna sınırında Rusya ile konuşlandırılması ve ardından da misyonun aşamalı olarak nasıl ilerleyeceği. Bu konudaki tartışmalar bir süredir devam ediyor” dedi.