Ukrayna’da haftanın özeti: 25-31 Aralık 2017

0
1905

Ukrayna ile ilgili 25-31 Aralık 2017 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 2018 devlet bütçesi yasasını imzaladı; Ukrayna’yı ziyaret eden turist sayısı yüzde 7 arttı; Ukrayna Cumhurbaşkanı’ndan esir değişimi konusunda karar; Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından yılbaşı kutlaması; Ukraynalıların 2017 yılında en çok ziyaret ettiği Ülkeler; Ukrayna ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında vize serbestisi yürürlükte; Ukrayna elektronik vizeye geçiyor; Lviv-Londra uçuşları başlıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 2018 devlet bütçesi yasasını imzaladı

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre 7 Aralık’ta parlamento tarafından kabul edilen ve Poroşenko tarafından imzalanan yasa 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

Asgari geçim düzeyinin yüzde 9 artacağı kaydedilirken, asgari ücretin yüzde 16,3 oranında artacağı belirtildi. Devletin aynı zamanda yardım ve konut sübvansiyonları için 71 milyar grivna tahsis edeceği belirtilen açıklamada, 2018 bütçesinde eğitime 61,7 milyar grivna, sağlık alanına 57,4 milyar grivna öngörüldüğü kaydedildi. Bunun yanı sıra yolların geliştirilmesi için 47,7 milyar, Enerji Verimliliği Fonu’nun işleyişine 1,6 milyar ve enerji tasarrufu ile ilgili ekonomik programın uygulanmasına 0,4 milyar grivna ayrıldı.

Ukrayna’yı ziyaret eden turist sayısı yüzde 7 arttı

Ukrayna Ekonomik Kalkınma Bakanlığının verilerine göre 2017 yılında Ukrayna’yı 11,1 milyon turist ziyaret etti. Bu sayının geçen yıla göre yüzde 7 fazla olduğu kaydedildi.

Ukrayna’ya en çok Moldova, Belarus, Rusya, Polonya ve Macaristan’dan turist geldiği kaydedilirken, Moldova, İsrail, Türkiye ve Almanya’dan gelen turist sayısında artış  gözlemlendiği belirtildi. Ekonomik Kalkınma Bakanlığı uzmanları, bu yıl toplam turizm vergi miktarının 47,8 milyon grivna tutarında olduğunu kaydederken, bu rakamın 2016’ya göre yüzde 25,7 fazla olduğunu ifade ettiler.

Hatırlanacağı üzere Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, eylül ayında yaptığı açıklamada Türkiye’den Ukrayna’ya giden turist sayısının son yıllarda 80 bine ulaştığını kaydederek, “Önceden bu rakam bin seviyesindeydi. Bu kolay bir şey değil. Ukrayna da önümüzdeki dönemde kültürel varlıklarını, folklorunu, doğal güzelliklerini Türkiye’de daha fazla tanıtmalı. Ancak bu şekilde Kiev’e daha fazla Türk turist gidecektir.” demişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı’ndan esir değişimi konusunda karar

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki çatışmayı barışçıl şekilde çözme amacıyla kurulan Üçlü Temas Grubu (Ukrayna, Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı, Rusya) temsilcilerine yakın zamanda esir değişimi ile ilgili görüşmeleri organize etme çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Donbas bölgesinde teröristlerin esaretinden kurtarılan Ukraynalı askerlerin tedavi gördüğü Merkez Askeri Klinik Hastane’ne dün 30 Aralık tarihinde yaptığı ziyaret esnasında konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, yeni esir değişimi için ilk görüşmenin 10 Ocak 2018 tarihinde düzenleneceğini ifade etti.

Petro Poroşenko açıklamasına, “Ortak çabalarımızı gerektiren şey, esarete kalmaya devam gençleri kurtarmak. Danışmanlarıma, Üçlü Temas Grubu’ndaki temsilcilerim ile derhal görüşme düzenlenmemiz görevini verdim. Bu esir değişimi dalgasının son olmaması için 10 Ocak tarihinde ilk görüşme yapılacak, esarette olanların ne kadar zor durumda olduğunu hissediyorum” diye devam etti.

Askeri hastanede esaretten kurtarılan 24 Ukraynalı asker tedavi görüyor.

Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından yılbaşı kutlaması

Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği ve Ukrayna Büyükelçiliği tarafından bu yıl ilk defa yılbaşı kutlaması düzenlendi.

Türkiye ve Ukrayna milli marşlarının okunması ardından Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Başkatibi Viacheslav Khomenko kürsüde etkinliğe destek veren ve katılan herkese teşekkür etti. Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olena Topçu, “İki ülke arasında süregelen dostlukların artarak devam edeceğine yürekten inanıyorum. İlk defa böyle bir organizasyon düzenliyoruz. Katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

Foto – QHA

Çocuk ve ailelerin yılbaşına özel kıyafetlerle katıldığı kutlamalarda dans grupları gösterilerini sahneledi. Ukraynalı dansçılar ‘Vışıvanka’ adlı geleneksel giysileri eşliğinde çocuklar için mini skeçler oynadı. Dansçılar, Noel kıyafetli çocukları sahnede toplayarak beraber ülkelerine özgü geleneksel oyunlarını oynadı.

Kutlama, ‘Dünya’da barış’ sloganı ile son buldu.

Ukraynalıların 2017 yılında en çok ziyaret ettiği Ülkeler

Türkiye, İtalya ve İspanya, Ukraynalıların 2017 yılında en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında yer aldı.

Momondo.ua isimli yurtdışı seyahatleri planlama sitesi, Ukraynalıların en çok hangi ülkeye gittiklerine dair bir araştırma yaptı. Ukraynalıların sitede yaptığı aramalara dayayan araştırmanın sonucuna göre Ukraynalılarca 2017’de en çok talep edilen ülkeler arasında Türkiye’nin ilk sırada yer aldı.

Yapılan açıklamada, “Türkiye, geçen yıl da olduğu gibi, Ukraynalılar için en popüler ülke oldu” denildi. Paylaşılan bilgiye göre Türkiye’ye seyahat talebi 2016 yılına göre yüzde 37 arttı.

Ukrayna ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında vize serbestisi yürürlükte

31 Aralık tarihinden itibaren Ukrayna ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında vize serbestisi yürürlüğe girdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Ukrayna vatandaşları, Birleşik Arap Emirlikleri’ni vizesiz olarak ziyaret edebilir. En az 6 ay daha geçerli olan biyometrik pasaportlara sahip olan Ukraynalılar, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 30 gün vize almadan bulunabilir.

Kişisel Twitter sayfasında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, “Yeni yıl öncesinde Birleşik Arap Emirlikleri ile vize serbestisi yürürlüğe giriyor. 31 Aralık 2017’den itibaren Ukrayna vatandaşları, biyometrik pasaportla 30 gün süreyle Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahat gerçekleştirebilir” diye kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, geçerli biyometrik pasaportları kullanan Ukrayna vatandaşlarının Birleşik Arap Emirlikleri’ne gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ülkede çalışma, herhangi bir profesyonel faaliyete katılma veya eğitim görme haklarının olmadığını belirtti. Söz konusu eylemler için Birleşik Arap Emirlikleri’nin yasalarına göre izin alınması gerektiği vurgulandı.

Ukrayna elektronik vizeye geçiyor

1 Ocak’tan itibaren Ukrayna’ya girecek olan yabancı ülke vatandaşlarından gümrük kapılarında parmak izi alınacak. Uygulama ilk olarak Kiev’deki Kiev (Juliani) havaalanında başlayacak. Proje kapsamında Ukrayna genelinde 157 noktada, kimlik tespiti yapılmasını sağlayan cihazlar alınması öngörülüyor. 71 ülkenin sisteme katıldığı bilinmekle birlikte, 71 ülke arasında Türkiye’nin bulunup bulunmadığı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Lviv-Londra uçuşları başlıyor

Wizz Air hava yolu şirketi önce ki yapmış olduğu açıklamada, uçuşların Eylül ayı itibariyle başlayacağını bildirmişti.

Şirket tarafından yapılan güncel açıklamaya göre ise uçuşlar 1 Mayıs 2018 tarihi itibariyle başlayacak. Londra’da, uçuşlar Londra’nın yaklaşık 48 km kuzeyinde bulunan Luton havaalanı üzerinden gerçekleştirilecek.