Flaş gelişme! Kırımlı 2 tatar Erdoğan sayesinde serbest

0
1836

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı anlaşmalar sayesinde Ümerov ve Çiygöz Türkiye’ye gönderildi.

Edinilen bilgilere göre, Poroşenko, Kırımlı muhaliflerin serbest bırakılmasındaki rolünden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada Poroşenko, Kırım’daki Ukraynalı siyasi tutukluların uluslararası görüşmelerde öncelik olmaya devam edeceğini vurguladı. “Ahtem Çiygöz ve Hilmi  Ümerov’un sonunda özgürlüğüne kavuşma haberi memnuniyet verici. New York ve Kiev’de anlaştığımız üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kahramanlarımızın serbest bırakılmasına katkısından dolayı teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Kırım’da cezaevinde bulunan Tatar toplumunun önde gelen iki ismi İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz Türkiye’ye sınır dışı edildi. Kırım’daki bir Rus mahkemesi Çiygöz’e  26 Şubat 2014’te, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük mitingi organize ettiği gerekçesiyle tutuklanmış ve  8 yıl hapis cezası vermişti.

KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov ise “Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılar ve eylemlerde bulunmak” suçlamasıyla 2 yıl hapis cezası vermişti.

İkilinin önce Kırım’daki Simferopol’a, ardından Rusya’daki Anapa kentine götürüldüğü ve buradan Ankara’ya giden bir uçağa bindirildiğini söyledi.

Ümerov’un eşi Maye Ümerov, TSİ 13.00 sularında Fransız haber ajansı AFP’ye verdiği demeçte, “Serbest bırakıldılar ve Türkiye’ye giden bir uçağa bindirildiler” diyerek haberi doğruladı.

Dzhemilyev’e göre, Ümerov ve Çiygöz’ün Türkiye’ye gönderilmesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın Ukrayna ziyareti sırasında yaptığı anlaşmalar sayesinde mümkün oldu.