Ukrayna’da haftanın özeti: 15-21 Ocak 2018

0
1998

Ukrayna ile ilgili 15-21 Ocak 2018 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

‘Zeytin dalı’ harekâtı Ukrayna basınında yankı buldu; Ukrayna Merkez Bankası’nda (NBU) değişim sinyalleri; Andrii Sybiha; “Ukrayna-Türkiye ilişkileri iyi bir konumda”; Ukraynalı golcü Artem Kravets,Kayserisporda; Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) açıkladı: Ukrayna en çok kredi verilen 3. Ülke; Ankara’da Ukrayna kütüphanesi açıldı; Kiev’de Türkçe kurslara kayıtlar devam ediyor.

‘Zeytin dalı’ harekâtı Ukrayna basınında yankı buldu

Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin, Suriye’nin kuzeybatısında bulunan Afrin’e yönelik “Zeytin dalı” adı verilen harekatı Ukrayna’da da yankı buldu. Ukrayna’da önde gelen bazı medya kuruluşları haberi şu başlıklarla duyurdu:

Foto-Habertürk

112.ua

” Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde operasyon düzenliyor. Türkiye Milli Savunma Bakanı Nuretin Canikli, Türkiye’nin “başka çaresi kalmadığını” ve Suriye’nin kuzeyini “terör gruplarından temizlemek zorunda olduğunu” açıkladı.”

Rbc Ukraine

“Türkiye, Suriye’de Kürtlere karşı operasyon başlattı. Bakan Canikli, Türkiye’nin Suriye’deki harekatı hakkında Rusya ile müzakerede bulunduğunu söyledi. TSK, Suriye’nin kuzeyinde Kürt milislerin bulunduğu hedefleri vurdu.”

Ukrainski Novini

“Türkiye, Suriye’deki Kürtleri vurdu ve birliklerini sınıra çekiyor. Harekatın, Türkiye’nin güneyinde “terör koridoru” oluşturulmasının önüne geçilmek için yapıldığı bildirildi.”

Unian

“Zeytin dalı” operasyonu: Türkiye, Suriye’deki Kürt noktalarını havadan vurdu. Suriye hükümeti, Türk uçaklarını vurma tehdidinde bulundu.

Ukrinform

Türk jetleri Afrin’deki Kürt hedeflerini vurdu. Afrin’deki sivil halk, teröristlerin kontrolündeki bölgeyi terk ederek Halep’e gidiyor.

Ukrayna Merkez Bankası’nda (NBU) değişim sinyalleri

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Merkez Bankası (NBU) Başkanı Valeriya Gontareva’nın görevden alınmasını öngören yasal düzenlemeyi Parlamento’ya gönderdi.

Söz konusu düzenlemede NBU başkanı olarak Yakov Smoliya’nın adı geçiyor.

Görev değişikliği için parlamentonun onayı gerekiyor.

Bir süredir izinde bulunan Valeriya Gontareva’nın, Parlamento’nun kararına kadar izinde kalmaya devam edeceği bildiriliyor.

Andrii Sybiha; “Ukrayna-Türkiye ilişkileri iyi bir konumda”

Geçtiğimiz günlerde Trabzonu ziyaret eden Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ukrayna halkı ile Türk halkının birbirlerine yakın olduğunu ve bu bağlamda Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin iyi bir konumda olduğunu vurguladı.

Andrii Sybiha, Trabzon’da kendini çok iyi hissettiğini dile getirerek, “Bizim bir atasözümüz var; ‘7 kere duymaktan bir kere görmek daha iyidir.’ ve özellikle bugün buna bir daha emin oldum.” ifadesini kullandı.

Foto-Doğruhaber

Sözlerine devam eden Sybiha, ” Bölgeler arası iş birliğini geliştirmekte fayda var. Bizim bu stratejik ortaklığımız, Cumhurbaşkanlarımızın dostane ilişkileri ve iki ülke arasında var olan ekonomik ilişkinin güzel bir şekilde gelişmesiyle desteklenmektedir. Geçen sene ticari hacmimiz yüzde 16’lık bir artış gösterdi. Fakat bunlar kesinlikle ve kesinlikle iki ülkenin sahip olduğu potansiyeli karşılamamaktadır. Buraya belli tekliflerle geldim, bütün bunları Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına sunmak isterim.”

Sybiha, ikili ilişkilerin çok önemli olduğunu aktararak, “Geçen sene Ukrayna’dan Türkiye’ye 1 milyon 250 bin civarında turist geldi. Bugün Ukraynalı turist bu bölgeyi yeterince keşfedemedi. O yüzden bu bölgeyi keşfetmesi gerekiyor.” dedi.

Ukraynalı golcü Artem Kravets,Kayserisporda

Süper Lig ekiplerinden Kayserispor, Dinamo Kiev’in 28 yaşındaki Ukraynalı golcüsü Artem Kravets’i transfer etti.

Kulüp Başkanı Erol Bedir, Ukrayna Milli Takımı’nın golcüsünü kadrolarına kattıklarını belirterek şunları söyledi:
“Geçen sene devre arasından itibaren kendisiyle ilgileniyorduk, farklı girişimlerimiz oldu. Sözleşmesi devam ediyordu, çok talibi vardı. Sezon başında tekrar görüştük, oyuncu ile anlaşmamıza rağmen bonservis engeline takıldık ve bugüne kadar olmadı. Artem burada oynamak istediği için sözleşmesini uzatmadı ve yasalar gereği kendisi ile görüşme şansımız oldu. Sezon sonu için gelmesi noktasında mutabık kaldık.”

“Aramızdaki görüşme sonucununda kulüpten ayrılabilirse devre arasında da kendisini istediğimizi söyledik. Kendisi sözünde durdu hem de kulübü ile kendisi görüşüp, fedakarlık yaparak devre arasında takımımıza katıldı. Bugün de sağlık kontrolünden geçti. Bu imzanın hayırlı olmasını diliyoruz.”

Foto : İHA

Kravets ise Kayserispor’a transfer olduğu için çok mutlu olduğunu aktararak, şöyle konuştu:

“Kayserispor takımı ile uzun süredir görüşme içerisindeydik sonunda anlaşmaya vardık. Kayserispor ile ilgili çok bilgi aldım. Buraya geldiğim için çok mutluyum, çok ciddi uğraştık, bazı fedakarlıklarda bulunduk. Burada bulunduğum süre içerisinde takımı daha iyi yerlere götürmek için elimden gelen her şeyi yapacağım.”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) açıkladı: Ukrayna en çok kredi verilen 3. Ülke

Ukrayna, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) 2017’de en fazla kredi sağladığı üçüncü ülke oldu. Geçtiğimiz yıl 412 proje için 9,7 milyar Avro kredi veren EBRD, Ukrayna’ya 581 milyon Avro kredi sağladı. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın 2017’de en fazla kredi verdiği ülke 1,92 milyar Avro ile Türkiye olurken, listenin ikinci sırasında ise 1,41 milyar Avro kredi desteği alan Mısır yer aldı. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası geçtiğimiz sene yenilenebilir enerji için sağladığı kredi miktarını, 2016’da 2,8 milyar dolardan 2017’de 4,1 milyar Avroya çıkarttı.

Ankara’da Ukrayna kütüphanesi açıldı

Geçtiğimiz hafta Ankara’da faaliyet gösteren Ukrayna Derneği, Ukrayna kütüphanesini açarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Ukrayna kütüphanesinde klasik edebiyattan, tarihi kitaplara, öğrenciler için ders kitaplarından, çocuklar için masal kitaplarına kadar yaklaşık 1.500 kitap bulunmakta. Kütüphanede, Ukraynalı yazarların yazmış olduğu farklı türden kitapların yanı sıra Türk edebiyatı yazarlarının da Ukraynaca’ya çevrilmiş birçok kitabına ulaşmakta mümkün.

Aynı zamanda Ukrayna Derneği, Ukrayna kütüphanesinde uyulması gereken kurallarında içinde yer aldığı, kütüphanedeki kitaplara ulaşımı kolaylaştırmak ve ziyaretçilerin mevcut kitapların güncel durumlarını takip edebilmesi amacıyla web sayfasını oluşturdu.

Ukrayna Kütüphanesi Ankara’nın merkezi, Kızılay’da bulunan Ukrayna Derneği’nde faaliyet göstermektedir. Adres, Hatay sok. 6/5, Kızılay, Ankara.

Kiev’de Türkçe kurslara kayıtlar devam ediyor

Kiev Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen Türkçe kursları için kayıtların devam ettiği geçtiğimiz günlerde Kiev Yunus Emre Enstitüsü’nün sosyal medya hesabından bildirildi. Daha önce Kiev Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe derslerin 9 Ocak’ta başlayacağını ve kayıtların 26 Ocak tarihine kadar devam edeceği bilgisini de paylaşmıştı.

Yunus Emre Vakfı; Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak; bununla ilgili bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak; Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek; Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini arttırıp dostluğunu geliştirmek için kurulmuş bir kamu vakfıdır.

Yunus Emre Enstitüsü ise Vakfa bağlı bir kuruluş olarak yurt dışında kurduğu merkezlerde yabancılara Türkçe öğretimi çalışmalarının yanı sıra Türkiye’nin tanıtımı amacıyla kültür ve sanat faaliyetleri yürütmekte, ayrıca bilimsel çalışmalara destek vermektedir.