Ukrayna’da haftanın özeti: 1-7 Ocak 2018

0
2249

Ukrayna ile ilgili 1-7 Ocak 2018 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Ukrayna ve Türkiye yenilenebilir enerji alanındaki çabalarını birleştiriyor; Ukrayna savunma ihtiyaçları için harcamalarını arttırmayı planlıyor; İtalya Büyükelçisi’nden Ukrayna için tam destek; Tatlı Ses çocuk yarışması Kiev’de düzenlenecek; Yunus Emre Enstitüsü Kiev’de Türkçe derslerine başlıyor; Japonya’dan, Ukraynalılar için vize kolaylığı; Financial Times, Dünya’da iş ortamını iyileştiren ülke olarak Ukrayna’yı gösterdi.

Ukrayna ve Türkiye yenilenebilir enerji alanındaki çabalarını birleştiriyor

Ukrayna ve Türkiye yenilenebilir enerji alanındaki çabalarını birleştiriyor. Her iki ülke için de faydalı olacak bu adım, Türk şirketlerinin ve yatırımlarının katılımıyla Ukrayna’da başlatılan ‘yeşil’ projelerin geliştirilmesine yardımcı olacak.

Ukrayna Devlet Enerji Verimliliği ve Enerji Tasarrufu Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Devlet Enerji Verimliliği ve Enerji Tasarrufu Kurumu Başkanı Sergey Savçuk, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ile bir araya geldi. Açıklamada, Ukrayna ve Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki çabalarını birleştirmelerinin, iki ülke için karşılıklı yarar sağlayacağı konusunda mutabakata varıldığı bildirildi.

Ukrayna Devlet Enerji Verimliliği ve Enerji Tasarrufu Kurumu ile Türkiye’deki ilgili kurumlar arasında enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve alternatif yakıt alanlarında Mutabakat Zaptı imzalanması olasılığının görüşüldüğü belirtilen açıklamada iki taraflı iş birliğinin, yenilenebilir enerji gelişiminde deneyim alışverişinde bulunmanın yanı sıra, Türk şirketlerinin ve yatırımlarının katılımıyla Ukrayna’da ‘yeşil’ projelerin hayata geçirilmesini teşvik edeceği belirtildi.

Ukrayna savunma ihtiyaçları için harcamalarını arttırmayı planlıyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Ülkemizin askeri bütçesine rekor tutarında 86 milyar grivna (3,2 milyar dolar) ayrılacak. ABD’li ortaklarımızdan ölümcül silahlar alacağız. Ayrıca Ukrayna ordusunu, son model yerli üretim askeri teçhizatlarla donatmaya devam edeceğiz.” ifadeleri kullandı.

86 milyar grivnalık savunma bütçesinin, Ukrayna bağımsızlık tarihinin en yüksek savunma harcaması olacağı belirtildi.

Daha önce Amerikan ABC kanalında yer alan ve adı açıklanmayan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan haberde ise ABD Başkanı Donald Trump’ın, Ukrayna’ya “anti-tank füzeleri” satmaya hazırlandığı iddia edildi.

Kaynaklara göre 47 milyon dolarlık satış, 210 adet anti-tank füzesi ve 35 füze fırlatma rampasını kapsıyor.

İtalya Büyükelçisi’nden Ukrayna için tam destek

Büyükelçi Davide La Cecilia resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamasında “İtalya 2018 Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı (AGİT) Başkanlık sürecini başlattı. Mins anlaşması dolayınca Ukrayna’da yaşanan krizlere çözüm aramaya yönelik çabalara tam siyasi destek vereceğiz” dedi.  Daha önce bildirildiği gibi 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle AGİT başkanlığı görevini yürüten İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, İtalya’nın 2018 AGİT Dönem Başkanlığı için temel önceliğini 11 Ocak’ta Viyana’daki AGİT Daimî Konseyi’ne sunacak.

Tatlı Ses çocuk yarışması Kiev’de düzenlenecek

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce yarımadada düzenlenen “Tatlı Ses” çocuk yetenek yarışması ilk kez Kiev’de düzenlenecek.

Yarışmaya Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan çocukların yanı sıra Litvanya,Romanya ve Türkiye’nin Kırım Tatar diasporalarından çocukların da katılacağı bildirildi. ART Kırım Tatar televizyon kanalı Genel Müdürü Lenur İslamov yaptığı açıklamada, “Bu yarışma işgalden önce her sene Kırım’da düzenleniyordu. Çocuklarımızın üzülmesine izin vermemeliyiz. Şimdiden birkaç iş ortağımız bu projeyi desteklemeyi hazır, ancak bu yeterli değil. Kırım Tatar kültürünün desteği Kırım geleceğine yapılan yatırımdır.” diye kaydetti.

Tatlı Ses çocuk yarışması üç yıl sonra ilk kez 19 Ocak’ta saat 18.00 Kiev’de Bel etage konser salonunda düzenlenecek.

Yunus Emre Enstitüsü Kiev’de Türkçe derslerine başlıyor

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Yunus Emre Enstitüsü’nde Türkçe dersleri başlıyor.

Kiev Yunus Emre Enstitüsü’nde ilk dersin 9 Ocak’ta başlayacağı, kurs kayıtlarının ise 26 Ocak 2018 Cuma gününe kadar devam edeceği duyuruldu.

Japonya’dan, Ukraynalılar için vize kolaylığı

Japonya’nın Ukrayna Büyükelçisi Shigeki Sumi, yeni yıl kutlamaları sırasında yaptığı konuşmada müjdeli haberi Ukraynalı vatandaşlara bildirdi.

Ukrayna Büyükelçisi Shigeki Sumi, konu hakkında yaptığı açıklamada,” Japonya ve Ukrayna arasındaki ilişkiler kültürel boyut ile sınırlı değil, Ukrayna vatandaşları için hazırlamış olduğumuz vize şartlarında ki değişiklik 1 Ocak tarihi ile tanıtılacak” dedi.

Financial Times, Dünya’da iş ortamını iyileştiren ülke olarak Ukrayna’yı gösterdi

Ukrayna Başbakan’ı Vladimir Groysman resmi Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda “Financial Times, Dünya’da iş ortamını iyileştiren 1. ülke olarak Ukrayna’yı tanıdı bu müthiş bir haber” dedi.

2010 yılından bu yana Dünya Bankası tarafından yapılan işletme yapma kolaylığı derecelendirmesinde 2010 yılında 39.69 puanda iken 2017 tarihi itibariyle 24.21 ilerleme kaydederek 63.09 puan olmuştur.