Ukrayna’da ev nasıl kiralanır?

0
9263

Siz değerli okurlarımıza Ukrayna’da ev nasıl kiralanır ve ev kiralarken dikkat edilmesi gereken hususları derlemek istedik.

Ukrayna’da ev kiralarken uzun ve kısa süreli olmak üzere iki yol bulunmaktadır. Uzun süreli ev kiralamaları en az altı ay süre ile gerçekleştirirken, kısa vadeli olanlar biraz daha pahalı olmasına karşılık bize daha iyi seçenekler sunabilmektelerdir.

Ukrayna’da ev kiralamak isteyenler öncelikle iki seçenek ile karşılaşmaktadırlar. Bunlardan birincisi emlak dükkanları ikincisi ise Ukrayna’da internet üzerinden ev kiralama imkanı sunan olx.ua isimli web sitesidir. Fakat biz sizlere internet üzerinden dolandırılıcılığın önüne geçmek adına İngilizce konuşma yetisine sahip emlak danışmanlarıyla bire bir irtibat kurmanızı tavsiye ediyoruz.

Öncelikle ev arama işlemine başlamadan ihtiyaçlarınıza yönelik bir sınırlama yapmanız gerekmektedir. Aylık ev kirası için ayırabileceğiniz bütçe, tam olarak hangi bölgede yaşamak istediğiniz, sizleri hedefinize daha çabuk ulaştıracak ve zaman kazanmanıza imkan sağlayacaktır.

Sizler uygun daireyi bulduğunuz zaman işlemler şu şekilde gerçekleştirilmektedir. Kiralayacak olduğunuz dairenin ilk ay kira bedelinin %50’sini ve son ay kira bedelinin %50′ sini kontrat imzalandığı sırada ödemeniz gerekmektedir. Buna ek olarak kiralamış olduğunuz daire size emlak bürosu tarafından sunulduysa kira bedelinin %50’sini emlak danışmanına komisyon olarak vermeniz gerekmektedir. Tabii ki emlak danışmanı olmadan da ev kiralama hakkınız bulunmaktadır, fakat bu noktada ev sahiplerinin İngilizcede dil yetersizliğinden kaynaklı hile ve yanlış anlaşılma riski son derece yüksektir.

Genellikle Ukrayna’da ki ev kiraları elektrik ve gaz gibi fatura ödemelerini kapsamamaktadır bunlar için hazırlıklı olun. Faturaların miktarları sizin aylık tüketim hacminize bağlı olarak değişebilmektedir fakat soğuk mevsimlerde ısıtma fiyatının aylık kira ücretinin fiyatına eşit olmasına dikkat etmenizi de öneririz.

Ayrıca Ukrayna da yer alan dairelerin Türkiye’den farklı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Ukrayna şehirlerinin merkezlerinde bulunan yerleşim yerlerinin çoğu Sovyet Birliği zamanından kalan, miras niteliği taşımaktadır ve bu sebeple oturma odası, geniş balkon ve üstü açık teras gibi imkanı sizlere sunamamaktadır. Tüm dairelerde temel olması gereken odalar yer alarak banyo, yatak odası, mutfak ve koridor içermektedir. Bu arada yüksek teknoloji ile tasarlanmış yeni ev modelleri de bulabilirsiniz fakat bunlar şehir merkezinden uzağa inşa edilmişlerdir ve çok pahalı olabilmektedir.

Ukrayna, daire kiralamayı düşünen bireylere her zevke ve talebe uygun olarak ister Stalin zamanından beri varlığını sürdürmekte olan tarih kokan evleri ister son teknoloji ile üretilmiş akıllı stüdyo evleri kiralama imkanını sunabilmektedir.

Sizler için Kiev merkezinin dışında bulunan dairelerin ortalama fiyatlarını derledik.
Stüdyo daireler için fiyat – 300$
2 odalı daireler için fiyat – 400$
3 odalı daireler için fiyat – 500$

Çeviren: Göktuğ Yemenici