Ukrayna’ya giriş ve çıkışlara ilişkin getirilen kısıtlamalar kaldırıldı

0
1919

Ukrayna, Covid-19 kapsamında yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye giriş ve çıkışlarına ilişkin getirdiği kısıtlamaları kaldırdı.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği resmi hesapları üzerinden yaptığı açıklamada, yabancı ülke vatandaşlarının Ukrayna’ya giriş ve çıkışlarına ilişkin getirilen kısıtlamaların kaldırıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Ukrayna Hükümeti’nin 12 Haziran 2020 tarihli kararına göre yabancı ülke vatandaşları için COVID-19’dan dolayı Ukrayna’ya giriş/çıkışlarına ilişkin getirilen kısıtlamaların kaldırıldığını bildirmek isteriz.

Bu bağlamda Ukrayna’ya gitmeyi planlayan yabancılar ve vatansız kişilerin COVID-19 tedavisini kapsayan sigortasının (sertifika) olması zorunludur.

Aynı zamanda COVID-19 vakasının fazla olduğu “Kırmızı Bölge” olarak sınıflandırılan ülkelerden Ukrayna’ya gelecek kişiler kendilerini tecrit edecekler (“Дій вдома” uygulamasını kullanarak) veya zorunlu olarak gözlem altında kalacaklardır.

Ayrıca 16 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti “Yeşil Bölge” olarak sınıflandırılan ülkeler listesinde yer almaktadır.