Ukrayna ve Slovenya liderleri Kırım’daki durumu görüştü

0
1736

Petro Poroşenko, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile yaptığı görüşmede, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin, uluslararası hukukun ihlali olduğunu hatırlattı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 11 Mayıs tarihinde Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile bir araya geldi. Görüşme esnasında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki son durumun ele alındığı belirtildi.

Petro Poroşhenko, Slovenya Cumhurbaşkanı ile müzakereleri takiben medya temsilcileriyle yaptığı basın toplantısında şu açıklamada bulundu.

“Kırım’daki durumu görüştükten sonra, Rusya Federasyonu tarafından Ukrayna topraklarının geçici işgalinin uluslararası hukukun ağır bir ihlali olduğunu bir kez daha doğruladık. Ve Slovenya’nın tutumunu çok takdir ettiğimizi vurgulamak istiyorum.” dedi.

Aynı zamanda Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Slovenya’ya Kırım ile ilgili tutumu için teşekkür etti.

Slovenya Cumhurbaşkanı’nı Borut Pahor konu hakkında, “Yaptırımlara ihtiyaç var. Slovenya, Rusya’nın Minsk anlaşmalarına uymaması halinde, tüm yaptırımları tam olarak destekleyecektir. Bu, sahip olduğumuz hedefe ulaşmak için tek araçtır. Çok zamanımız yok, yaptırımların gerekli olduğuna inanıyoruz.” dedi.