Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü dostluk konseriyle kutlandı

0
1889

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Ukrayna Kültür Sanat Derneği tarafından düzenlenen “24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü ve Dostluk Konseri” renkli görüntülere sahne oldu.

Antalya’da yaşayan Ukraynalılar, bağımsızlık günlerini Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen etkinlikle kutladı. Ukrayna Kültür Sanat Derneği ve Akdeniz Ukraynalılar Derneği işbirliğiyle “24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü ve Dostluk Konseri” Atatürk Kültür Parkı içerisindeki Küçük Amfi’de gerçekleştirildi.

Türkiye, Ukrayna ve Kırım milli marşlarının okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Ukrayna Bağımsızlık Günü’nü kutladı. Erçin, etkinliğin Kurban Bayramı’nın son gününe denk gelmesi münasebetiyle Türk vatandaşların da bayramını tebrik etti. Ukrayna Kültür Sanat Derneği yöneticilerine çok sayıda Ukraynalının yaşadığı Antalya’da böylesine anlamlı bir etkinlik düzenledikleri için teşekkür eden Erçin, Büyükşehir Belediyesi olarak bu organizasyonun içerisinde yer almaktan mutlu olduklarını ifade etti.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği temsilcisi Oresta Starak “İki ülke arasındaki yakınlaşma bizleri çok mutlu ediyor. İleriki günlerde ikili ilişkilerin daha ileri ve daha iyi seviyeye çıkacağını umut ediyorum. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın  bu durumdan kurtulmasını yürekten arzu ediyorum.” dedi.

Antalya’da düzenlenen Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü kutlamaları hakkında açıklamalarda bulunan Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Olesya Mercan “Ukrayna ve Türkiye’nin yakınlaşması beni gerçekten çok mutlu eden bir durum. Türk vatandaşları ve yetkili isimlerin bizlere verdikleri desteklerden dolayı çok memnunum. Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği’ne katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.  Türkiye, Kırım konusunda Ukrayna’ya desteğini hiçbir zaman eksiltmedi bizler bu desteği asla unutmayacağız. Dost ve aynı yurdu paylaştığımız Kırım Tatarlarıyla birlikte çok yakında Kırım’ı tekrar alacağımıza eminim.”

Akdeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Natalya Karaca konuşmasında, “24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü sebebiyle iki Ukrayna derneği olarak “Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği” ve “Akdeniz Ukraynalılar Derneği” olarak beraber hazırladığımız bu kutlamalarda beraber ve birlik olarak zafere ulaşacağımıza ve güzel işler yapacağımıza eminim.” dedi.

Konuşmaların ardından Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü dostluk konseriyle kutlandı. Ukrayna şarkıları seslendiren Bereginya Korosu, etkinlikte Türk şarkılara da yer verdi. Koronun seslendirdiği “Lale devri” adlı şarkı büyük beğeni topladı. Ukrayna Bağımsızlık Günü kutlamaları Ukrayna’dan gelen grupların gösterileriyle sona erdi. Etkinliğe katılan davetlilere Ukrayna’nın yöresel “Borsch Çorbası” ikram edildi.