Ukrayna Kilisesi bağımsızlık hazırlıklarına devam ediyor

0
1634

Patrik Bartholomeos, “Hazırlık aşamasındayız, Ukrayna Kilisesi kısa sürede bağımsız olacak.” açıklamasında bulundu.

45 milyon nüfusa sahip Ukrayna’da, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bir bölümünün bağımsızlığını (otosefali) istemesi, İstanbul Ortodoks Kilisesi ile Moskova Kilisesi ilişkilerini koparma noktasına getirirken İstanbul Patrikliği aylık sinodunu (Meclis) topladı. İstanbul Patriği I. Bartholomeos, “Hazırlık aşamasındayız, Ukrayna Kilisesi bağımsızlığını alacak.” dedi.

Tüm dünyanın dikkatle izlediği Moskova-İstanbul Kilisesi gerginliğinde, Ukrayna Kilisesi için bağımsızlık kararı çıkıp çıkmayacağı merak konusu. Konu hakkında soruları yanıtlayan Patrik Bartholomeos, Ukrayna Kilisesi hakkında bu mecliste herhangi bir karar almayacaklarını belirterek, “Hazırlık aşamasındayız henüz, Ukrayna Kilisesi bağımsızlığını alacak. Patrikhanemizin tutumu budur.” açıklamasında bulundu.

Patrik Bartholomeos, Ukrayna’da iki temsilcinin bulunduğu kaydederek, “Temsilcilerimiz orada hazırlıklara devam ediyorlar.” diye konuştu.

Otosefali isteyen Ukrayna Kilisesi’ni destekleyen İstanbul Patrikliğ’ne karşı Moskova Patrikliği 15 Eylül 2018 günü ilişkileri koparma kararı aldı. İstanbul Patrikliği ise uzunca bir sessizliğin ardından 23 Eylül’de Ortaköy’deki Aziz Fokas Kilisesi’nde düzenlenen pazar ayini sonrasında “Tehditlerden korkmuyoruz. Ukrayna kısa sürede bağımsız olacak.” demişti.