Ukrayna hakkında bilmediğiniz 10 ilginç bilgi

0
12097


Komşu ülkemiz Ukrayna’nın tarihini, kültürünü, toplum yapısını merak ediyorsunuz fakat yeterli bilginiz mi yok? İşte doğru yerdesiniz! Bu yazımda sizlere Ukrayna hakkında bilinmeyen ya da çok az bilinen bilgileri paylaşacağım.

1) Dünyada en çok ziyaret edilen 3. McDonald’s Kiev’de, tren istasyonu karşısındadır ve burası dünyanın en yoğun çalışan beş McDonald’s’ından biridir.

 

2) Kiev’deki Arsenalna Metrosu 105 metreye kadar aşağıya iner ve dünyanın en derin yer altı trenidir. Bazı iddialara göre bu istasyonun yakınındaki tüneller siyasi seçkinler için birer sığınaktır.

 

3) Ukraynalı sanatçı Mykola Syadristy tarafından yapılan ve sadece mikroskopla görülebilen heykellerin yer aldığı “Mikro Minyatür Müzesi” Kiev’de yer almaktadır.

 

4) Ukrayna dili, İtalyan melodisinden sonra dünyanın ikinci en melodik dilidir. Ayrıca, 1934’te Paris’te yapılan konuşma yarışmasında Fransızca, Farsça dillerinden sonra fonetik, kelime bilgisi, cümle kurma ve cümlelerin inşası gibi ölçütlere göre dünyadaki en güzel üçüncü dili olarak kabul edilmiştir.

5) Dünyanın en uzun 2. mağarası Ukrayna’daki Optımistıçna Mağarasıdır. Bu mağara yaklaşık 210 kilometrelik uzunluğa sahiptir ve alçı çözülmesi ile oluşmuştur.

 

 

6) Ukrayna’nın batısında bulunan Karpatlar bölgesindeki Rahov kasabası, Avrupa’nın coğrafi merkezi olduğu kabul edilir.

 

 

 

7) Ukrayna halk çalgısı “trembita”, dünyadaki en uzun müzik aletidir.

 

 

 

8) Ukrayna, dünyada en fazla
üniversite mezunu olan dördüncü ülkedir. Yüksek eğitim sahibi Ukrayna vatandaşlarının oranı Avrupa ortalamasından fazladır.

 

 

9) Ukrayna, dünyada manganez yataklarının en fazla olduğu ülkedir. Ukrayna’nın bilinen manganez rezervleri 2,3 milyar tondur (Dünyadakinin yüzde 11’i).

 

 

10) Ukrayna, Avrupa’daki en büyük ordulardan birine sahiptir.

Elif Danacı