Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskıy TRT Haber’e konuk oldu

TRT Haber'e konuk olan Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin geleceğinden Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'daki duruma kadar birçok konuyu değerlendirdi.
0
1640

TRT Haber’e konuk olan Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin geleceğinden Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’daki duruma kadar birçok konuyu değerlendirdi.

42 yaşındaki Volodımır Zelenskıy, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinden Kırım’ın ilhakına, Tahran’da düşürülen uçaktan ülkesinin doğusunda devam eden çatışmalara kadar birçok konuyu TRT Haber’e değerlendirdi.

“Türkiye’deki ilgiden çok etkilendim”

Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkiden çok memnun olduğunu söyleyen Volodımır Zelenskıy, şunları söyledi:

“Aslında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya resmi ziyaretinden önce Türkiye-Ukrayna arasında gayriresmi bir ziyaret yaşanmıştı. Ukrayna Devlet Başkanı olarak seçildiğim zaman göreve başlamadan önce 2 günlük tatilim vardı ve Türkiye’ye, Bodrum’a gitmeye karar verdim. Türkiye’de bana olan ilgiden çok etkilendim. Aslında genel olarak ilgiden çok hoşlanmam, normal kıyafetler giyiyordum, beni takip eden özel koruma araçları yoktu ama yine de bana çok saygı duyuldu ve anladım ki bu, kişisel olarak bana duyulan saygıdan kaynaklanmıyordu, ülkeme duyulan saygıdan kaynaklanıyordu.”

“Serbest ticaret anlaşması imzalamamıza bir adım kaldı”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’la çok faydalı bir görüşmemiz oldu ve anladık ki iki ülke arasında iyi bir ilişki var. Ancak bunu daha da geliştirmemiz gerekiyor. Bence şimdi ilişkimizi daha farklı bir seviyeye taşıdık. Öncelikle serbest ticaret anlaşması imzalamamıza bir adım kaldı ki bu bizim için çok önemli. Çünkü bu anlaşmayı uzun yıllardır imzalayamadık. Yatırımcıların güvenliğini ve tarım, savunma ve enerji alanlarında farklı projeler üzerine de konuştuk. Turizm üzerine de konuştuk, biliyorsunuz Türkiye ve Ukrayna arasında turizm sektörü çok gelişmiş. Türkiye bu konularda önemli bir tecrübeye sahip ve biz de bunları Türkiye’den öğreneceğiz. Ayrıca Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyması da bizim için çok önemli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Donetsk ve Lugansk’taki işgal ve Kırım’ın ilhakı üzerine uzunca bir konuşma gerçekleştirdik.
Görüşmemizde ayrıca Kırım’ın ilhakından sonra Ukrayna tarafından kontrol edilen bölgelere göç eden Kırım Tatarları için özellikle Kırım sınırındaki Herson bölgesinde yapılacak yatırımları da görüştük. Kırım Tatarları güneşin altında kendilerine yer bulsunlar diye orada evler, oteller ve farklı altyapı projeleri gerçekleştireceğiz. Kırım-Ukrayna sınırında bir kontrol noktası da inşa ettik, Kırım Tatarlarına karşı olan tutumunu görmelerini istiyorum. Onlara değer verdiğimizi göstermek için yatırım yapacağız.”

“Kırım, en zor konu”

“Kırım konusu en zor konu. Normandiya Toplantısı’na gittiğim zaman bu konuyu masaya koydum ancak orada yokmuş gibi davranıldı, çünkü herkes Donbass hakkında konuştu, Donbass’taki savaşın nasıl durdurulacağı hakkında konuştu. Kırım orada yoktu, hiçbir anlaşmada yoktu. Kırım bizim için çok stratejik bir konu. Bu yüzden Kırım hakkında konuşmadan Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü konuşamayız. Kırım her zaman ajandada üst sırada yer almalı. Ama görüyorum ki Kırım meselesi şu anda ajandada üst sırada yer almıyor. Biz Ukrayna olarak Kırım meselesini her zaman önemsemeliyiz, bu konuyu her zaman gündeme getirmeliyiz. Ancak sadece sohbet etmekten, konuşmaktan bahsetmiyoruz, eylemden de bahsediyoruz.”

Kaynak: TRT Haber