Ukrayna Çek Cumhuriyeti ile olan ilişkisini başbakanlık seviyesine getirmeyi hedefliyor

0
1945

Ukrayna Çek Cumhuriyeti ile olan ilişkisini başbakanlık seviyesine getirmeyi hedefliyor ve bunun için girişimlere başladı.

Ukrayna geçtiğimiz günlerde Çek Cumhuriyeti’ne ülkeler arasında ki mevcut diyaloğu başbakanlık seviyesine çekmek ve parlamentolar arası işbirliğine devam edilmesi için bir teklif sundu.

Söz konusu konu Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasyl Bodnar ve Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Jacub Dürr ile geçtiğimiz günlerde gerçekleşen siyasi istişare esnasında konuşuldu. Yetkililer iki ülke arasında tam ölçekli işbirliği konularını gündeme koydular.

İkili arasında ki görüşmeye istinaden öncesinde sunulan rapor ise şu şekildeydi. “Çek tarafının başbakan seviyesinde siyasi diyaloğu yoğunlaştırması, parlamentolararası işbirliğini sürdürmesi ve Çek Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı Martin Stropnickı ‘ye, sınır çizgisine yakın Kiev ve Donbas bölgelerini ziyaret etmesi için bir daveti ele alması bekleniyordu.”

Ukraynalı yetkililer görüşme sonrası Çek yetkililerin Ukrayna toprak bütünlüğünü öne çıkaran ve destekleyen tutumlarından dolayı şükranlarını dile getirdi. Aynı zamanda görüşme sırasında uluslararası hukuka hiçe sayarak işgal edilen Kırım’a karşı yapılacak yasadışı ziyaretlere de değinildi.