Türkiye’nin yeni Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere oldu

0
4009

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarıyla aralarında Ukrayna’nın da bulunduğu 22 ülkenin büyükelçisi merkeze alındı, 25 ülkeye yeni büyükelçi atandı. T.C. Kiev Büyükelçiliği görevine atanan yeni isim Yağmur Ahmet Güldere oldu.

Büyükelçi atamalarına ilişkin kararlar, Resmi Gazete’de yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yer alan kararlara göre, 22 Büyükelçi merkeze alındı, 25 ülkeye yeni Büyükelçi atandı.

Bugünkü sayıda yayımlanan 4 ayrı atama kararına göre; Ukrayna Cumhuriyeti Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Yönet Can Tezel Ukrayna’daki görev süresini doldurarak merkeze alındı.

Büyükelçi Yönet Can Tezel’in yerine, Ukrayna Büyükelçiliğine Doğu Avrupa Genel Müdür Yardımcısı Yağmur Ahmet Güldere atandı.

Foto: Facebook

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasyl Bodnar, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada;

“Diplomatik hizmetin özelliği rotasyondur. Meslektaşı diplomatlar, mesleki kariyerinde bu “sihirli” kelimenin anlamını iyi biliyorlar. Ülkemizin gerçek bir dostu olan deneyimli, profesyonel, açık ve dürüst bir insan olan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Yönet Can Tezel, bu günlerde Ukrayna’daki çalışmalarını tamamladı.” diyerek, Volodymyr Shkurov ile birlikte ortak çalışmalar yürüten Büyükelçi Yönet Can Tezel’e teşekkür etti.