Samsun’da, Ukraynaca dil kursları başladı

0
2378

Karadeniz Ukraynalılar Derneği ve Türkiye Ukrayna Büyükelçiliği’nin desteğiyle, ortaklaşa gerçekleştirilen yabancılara yönelik Ukraynaca dil kursları Samsun’da başladı.

Karadeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Lyudmila Shimko, Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Türk arkadaşlarımızın Ukrayna dilini öğrenmek, etkinliklere katılmak ve bizlere yardımcı olmak konusundaki istekleri dolayısıyla çok memnunum.” ifadelerini kullandı.

Derslerin, Ukrayna dilini öğretmenin yanı sıra, Ukrayna kültürünü, geleneklerini ve tarihini de tanıtma amacını taşıdığı bildirildi.

Ukraynaca dersleri konusunda memnuniyetini bildirerek, açıklamalarda bulunan Ukraynaca kurs öğretmeni Kateryna Pernata, “Benim için dil kurslarının açılması çok büyük bir zafer, çünkü nihayetinde, Türkiye’de, Ukrayna hakkında bağımsız bir devlet olarak konuşulmaya başlandı ve Ukrayna dili konusunda çalışmalar popüler hale geldi. En önemli görevlerden biri, dil öğrenimi, kültürümüzün geniş kitlelere sunulması ve Türkiye’de Ukrayna’nın olumlu imajının tanıtılması yoluyla ülkeleri birbiri ile tanıştırmaktır. Paylaşacak birçok şey var ve bu gerçekten büyük bir sorumluluk. Bu fırsatı bulduğum için minnettarım.” ifadelerini kullandı.