Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 100’ncü Yılı

0
1576

Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 100. Yıl dönümünü kapsamında başkent Kiev’de Kurultay’ın 100. Yılı: Geçmiş, Şimdi, Gelecekisimli konferans düzenlendi.

Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 100. Yıl dönümü vesilesiyle 6 Aralık 2017 tarihinde Ukrayna Verhovna Radası’nda özel bir oturum gerçekleşti. Aynı zamanda bugün başkent Kiev’de organize edilen etkinlikler çerçevesinde Kurultay’ın 100. Yılı: Geçmiş, Şimdi, Gelecek” isimli bilimsel bir konferans düzenlendi.

6 Aralık tarihinde Ukrayna Verhovna Radası’nda Birinci Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 100. Yıldönümü münasebetiyle özel bir oturum gerçekleşti. Etkinlik sırasında konuşan Parlamento Başkanı Andriy Parubiy, “Kırım evine, Ukrayna ailesine dönecektir çünkü Kırım Ukrayna’dır” dedi.

Foto – QHA

Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 100. Yılı vesilesiyle Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Boris Babin, milletvekilleri Yuriy Derevyanko, Sergey Taruta, Sergey Leşçenko ve Oleg Berezyuk tebriklerini belirttiler.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov Kırım’da onbinlerce Ukrayna ve Kırım Tatarının Ukrayna’ya dönecekleri günü beklediklerini ifade etti.

Bugün Kiev’de düzenlenen konferans, Kırım Tatar Milli Meclisi, “İsmail Gaspıralı Kırım Stüdyoları” bilim merkezi tarafından Kiev Mohıla Akademisi Sosyal Bilimler ve Sosyal Teknolojiler Fakültesi Siyaset Bilimi Bölümünün katılımı ve Kiev Mohıla Akademisi Jean Monnet Bölümünün desteği ile gerçekleşti.

Foto – QHA

1917 Kırım Tatar Milli Kurultayı hakkında çeşitli konuların incelenmesi yanında Kırım Tatar kimliği ile ilgili güncel konularda konferansın içeriğini oluşturdu.

Bu kapsamda Birinci Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın ve Kırım Ahali (Demokratik) Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’ncü yıldönümü sebebiyle Kırım Dernekleri Genel Merkezi 15 Aralık 2017 tarihinde 19.00-21.00 saatleri arasında Grand Ankara Hotel ve Convention Center’da bir resepsiyon düzenleyecektir.