Kiev’de Ahtem Çiygöz’e destek mitingi yapılacak

0
2031

Kiev’de, 13 Eylül tarihinde, Rus işgalciler tarafından 8 yıl hapse mahkum edilen Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’e destek mitingi yapılacak.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, işgalciler tarafından 8 yıl hapis cezasına mahkum edilen, kırılmayan ve cesurca mücadelesini eden Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’e destek mitinginin düzenleneceğini duyurdu.

Kişisel Facebook sayfasında açıklama yapan Refat Çubarov, “Mitinge sivil toplum kuruluşları temsilcileri, insan hakları savunucuları, Ukrayna milletvekilleri, işgal sonucunda Kırım’dan ayrılmak zorunda kalan Kırımlıların katılacağını bekliyoruz. Mitingde sadece Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları kullanılabilir. Lütfen bayrakları getirin! Ayrıca Ahtem Çiygöz’e ve Rusya’da ve işgal edilen Kırım’da baskıya uğrayan diğer Ukraynalı siyasi tutuklulara destek sözlerinin yer aldığı el yapımı pankartların kullanılması güzel olur. Putin ve çevresinin karikatürleri de bir övgüye layık” diye kaydetti.

Miting, 13 Eylül tarihinde saat 17.30’da Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Bağımsızlık Meydanı’nda düzenlenecek.

Bilindiği gibi Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yüksek Mahkeme, 11 Eylül tarihinde, sözde savcılığın suçlamalarını destekleyerek Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında 8 yıl hapis cezası kararını çıkardı.

150 duruşma yapıldıktan sonra 1 Ağustos tarihinde işgalcilerin kontrolündeki sözde hakimler Çiygöz davası çerçevesinde soruşturmayı tamamladı. 9 Ağustos tarihinde yapılan duruşmada son sözünü söyleyen Ahtem Çiygöz, hakkında verilecek kararı tüm Kırım Tatar halkı için kabul edeceğini ifade etti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde düzenlenen mitingde “kargaşa” organize etmek suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlanıyor.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük bir miting yapıldı. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.