Bakan Pakdemirli: Ukrayna ile her seviyede iş birliği halindeyiz

0
1455

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; “Ukrayna ile karşılıklı tarımsal yatırımların arttırılarak AB pazarında birlikte yer alma konuları iş birliğimiz için önemlidir.” dedi.

Tarım ve gıda sektörü temsilcilerinden oluşan bir heyetle Ukrayna’ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ukrayna-Türkiye Tarım İş Forumu toplantısına katıldı.

Ukrayna-Türkiye Tarım İş Forumu Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin stratejik ortağı ve Karadeniz komşusu Ukrayna ile ilişkileri başta ekonomik olmak üzere her alanda geliştirmek istediklerini bildiren Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

“Dostumuz, stratejik ortağımız ve Karadeniz komşumuz Ukrayna’yla ilişkilerimizin başta ekonomi olmak üzere, her alanda geliştirilmesine önem veriyoruz. Ukrayna’yla ilişkilerimiz ve işbirliğimiz gelişiyor, derinleşiyor. Ticaret, yatırımlar, turizm ve savunma sanayii alanlarında her seviyede işbirliği halindeyiz. Son olarak 3 Kasım 2018 tarihinde, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko başkanlığında gerçekleştirilen VII. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey (YDSK) Toplantısı sırasında, savunma sanayii ve kalkınma işbirliği alanında anlaşmalar imzaladık. YDSK sırasında, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin bir an önce sonuçlandırılması için Cumhurbaşkanlarımız tekrar talimat verdiler. STA’yı bir an önce imzalayalım.”

Açıklamalarına devam eden Bakan Pakdemirli; “Ukrayna ve Türkiye, Avrupa Birliği katılım sürecini yürütmekte olan iki ülke konumundadır. Türkiye Cumhuriyeti olarak tarım alanında bu süreçte her iki ülkenin ihtiyaç duyduğu bilgi ve tecrübe paylaşımı ve kurumsal altyapıların oluşturulması hususlarında işbirliğine açığız. Ayrıca ülkelerimiz arasında karşılıklı tarımsal yatırımların artırılarak Avrupa Birliği pazarında birlikte yer alma konularında da işbirliğimizin önemli olduğunu vurgulamak isterim.” dedi.

Türkiye’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdiği önemi de vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdiğimiz desteği, Karadeniz havzasında güvenlik ve istikrarın muhafazası için de önemli görüyoruz. Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımıyoruz. Tatar soydaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması ve durumlarının dünyaya duyurulması birincil önceliğimizdir.”