İlham kaynağı kiti: Ukrayna’da iş kurma

0
6485

Binlerce kilometre yolculuk tek bir adımla başlıyor. Bu adım Ukrayna’daki iş açma korkunuzu kıracak ve sizi hayallerinize yaklaştıracak bir adım.

Ukrayna, Avrupa Birliği ve Ortadoğu ile iyi bağlantıları olan, Doğu Avrupa’da stratejik pozisyonu ile işletmelerin gelişmesine olanak sağlayan büyük bir pazardır.

Bununla birlikte, bir işe / ticarete başlamak ya da ülkeye olan faaliyetleri genişletmek, bürokrasi ve maliyetli usullerle batırılmış idari bir kabustur. Bu makalenin ana fikri Ukrayna’da ki iş açma korkunuzun kırmak ve hayallerinize bir adım atmaktır.

İlk olarak, Ukrayna’ya gelmeniz ve devletten vergi kimlik kodu almanız gerekli.

Bunun içinde ülkede bulunmanız gerekiyor ve bu durum işlemin en kolay parçasını oluşturuyor. Bundan sonra şirketinizin amaçlarını, finansal tablosunu, yapısını, ismini, adresini tanımlamanız gerekiyor.

Bunların içinden en önemli kısım ise işletmenizin adresi. Bunun için bir ofis kiralayabilir, bir sanal ofis kurabilir veya size yardımcı olacak bir yerel ortak bulabilirsin. Yukarıda bahsedilen tüm evrak/belgeleri aldıktan sonra, Ukrayna’da noterliğe gitmeniz tüm belgelerinizin onaylanmasını ve şirketinizin bazı devlet kuruluşlarında kaydını yaptırmanız gerekecektir: istatistik ve vergi.

Tebrik ederiz! Bütün bu işlemlerden sonra şirketiniz resmi bir kayda sahip oldu ve artık işinize başlayabilirsiniz.

Ama önce kendiniz için de bir çalışma izni almalısınız.

Şirketinizde bir Ukraynalı ortağınızın olması zorunlu değildir ama bir Ukraynalı ortak size evrak işleriyle uğraşırken büyük ölçüde yardımcı olabilir. Kendinizi güvende tutmak ve uygun dış ekonomik sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmek istiyorsanız, müzakerelerin planlama aşamalarına özel dikkat göstermeniz gerekmektedir. Eğer bir ortak seçecekseniz de olası ortağınızla ilgili verileri bulmak önemlidir. Mesela resmi kayıt, yer, tüzük fonu miktarı, temel varlıklar ve çalışma varlıkları gibi.

Bunun için çalışma iznine sahip olmanız gerekir, bu nedenle herhangi kayıtlı bir şirkete üye olsanız bile bir Ukrayna vatandaşı veya halihazırda çalışma izni olan bir yabancı size Ukrayna’ya gelip çalışmanız için davetiye yollamak zorundadır.

Ukrayna vatandaşı veya halihazırda çalışma izni olan bir yabancı size Ukrayna’ya gelip çalışmanız için davetiye yollamak zorundadır.

Bu süreçte biraz vakit harcayarak devletin onayını beklemeye hazırlanın.

Ulusal emek politikasına göre bir Ukraynalıyı işe almanız size fayda sağlayacaktır çünkü eğer bir yabancıyı işe alırsanız sizden işe aldığınız yabancı çalışanın diğer Ukraynalılardan farkını ve onun yerine Ukraynalı bir işçi almamanın nedeni Ukraynaca olarak açıklamanız istenecektir.

Dolayısıyla, davetiye aldığınızda ve çalışma iznine başvurmaya hazır olduğunuzda eğitim geçmişiniz ve kimliğinizle ilgili tüm belgeleri Ukraynaca tercüme etmeniz gerekli. Buna ek olarak sağlık sigortanızı ve eğer bir ceza kaydınız varsa bununla ilgili polis beyanını eklemeniz gerekiyor. Ukrayna’da yaşadığınız apartman dairesinde yasal kayıt almak biraz zor olabilir ancak talep etme hakkına sahipsiniz.

Bu süreçte başarılı olmanız durumunda iş izniniz için 200 ABD Doları ücret ödersiniz.

Bundan sonra, mesleki katılımınızı temel alarak geçici konut başvurusunda bulunabilirsiniz. Genellikle, bir yıllık kalış süresi için izin verilir. 5 yıl yaşadıktan sonra ve Ukrayna’da belirli bir işi/çalışmayı sürekli yönettikten sonra Ukrayna vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirsiniz.