Çek Senatosu: “Rusya’ya karşı yaptırımlar sürdürülmeli”

0
1296

Çek Cumhuriyeti Senato Başkanı Jaroslav Kubera ve Temsilciler Meclisi Başkanı Radek Vondracek, Rus karşıtı yaptırımları desteklediklerini söyledi.

Jaroslav Kubera, “Rusya’ya karşı yaptırımları destekliyorum, çünkü Rus tarafının eylemleriyle ilgili itirazımızı bildirmek için başka şansımız yok.” dedi.

Çek siyasetçiler, Rusya’nın eylemlerine karşı duyulan itirazı dile getirmenin tek yolu olarak yaptırımları görüyor. Buna ek olarak siyasetçiler, Rusya’nın Azak Denizi’ndeki eylemlerinden sonra yapılması gereken ana görevin “her iki tarafın da müzakere masasına getirilmesi” olduğunu vurguluyor.

Radek Vondracek ise, Ortaya çıkartılan sıkıntının hala etkisini devam ettiriyor olmasından dolayı Rus karşıtı yaptırımları kaldırmak için hiçbir neden görmediğini söyledi.

25 Kasım’da Rus sınır gemileri Odesa limanından Mariupol limanına gitmek için Kerç boğazındaki uluslararası sulardan geçiş yapmakta olan üç Ukrayna gemisine ateş ederek el koydu ve 24 denizciyi kendi mahkemelerinde yargılayıp tutukladı. Olay üzerine uluslararası arenadan kınama açıklamaları yapıldı.