Büyükelçi Andrii Sybiha’dan Samsun’a işbirliği ziyaret

0
1835

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.

Ukraynalılar Derneği Samsun Şubesi’nin açılışı ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere kente gelen Sybiha, Vali Kaymak’ı ziyaret ederek Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı.

Ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getiren Kaymak, Samsun’da Ukraynalılar Derneği’nin kurulmasının ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Kaymak, “İlimizde Ukraynalılar Derneği’nin kurulmasından çok mutlu oldum. İlimizde dernek kuracak kadar Ukraynalı var ki bir araya gelmişler. Bizim de elimizden gelen desteği göstereceğimizden şüpheniz olmasın. Kırım’ın bağımsızlığı bizim için çok önemli. Bu konuda devletimizin tutumu açıktır. İnanıyorum Ukrayna ile ilişkilerimiz daha da gelişecektir.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ise ziyaretlerin amacının bölgeler arası iş birliğini artırma çabası olduğunu söyledi. İki iş dünyası arasındaki iletişimi sağlayabilmek için Ukrayna’dan Samsun’a iş bağlantıları ve teklifleriyle geldiklerini aktaran Sybiha, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi halkımız her geçen gün birbirine daha da yakın oluyor. İkili görüşme neticesinde özellikle iki ülke arasındaki deniz ve hava yolu taşımacılığını etkin hale getirmek istiyoruz. Ukrayna, Türkiye ve özellikle Samsun ili arasında bir ticaret ağı oluşturulmasını istiyoruz. Ukrayna yağ, bal, çelik ve uçak yapımı konusunda etkin bir ticaret yapısına sahip olduğu için toplam 4 milyar dolar iç hacmi bulunmaktadır. Ukrayna’nın özelleştirmeye geçmesi neticesinde ‘Serbest Sanayi Bölgesi’ diye adlandırılan ticaret ekseninde Türkiye ile Ukrayna arasında iş birliğinin sağlanması gerekmektedir. Samsun iş adamlarını Ukrayna’ya davet ederek özelleştirme pastasından Türkiye’nin ve Samsun’un faydalanmasını istiyoruz. Bu bağlamda geçen sene Türkiye’ye Ukrayna’dan 1 milyondan fazla turist geldi ve gelmeye devam ediyor. İnsanlar arası boyuttan sonra iş dünyası, bilim, kültür gibi alanlarda da bir ivme kaydediliyor. Bu bağlamda ulaşım noktalarını geliştirmek çok önemli. Samsun’da Ukrayna fahri konsolosluğu ofisini kurmayı düşünüyoruz. Bu bağlamda sizlerin teşviklerini rica ederiz.”

Ukraynalılar Derneği Samsun Şubesi’nin açılış törenine Vali Kaymak’ı davet eden Sybiha, Kaymak’a Ukrayna vatandaşlarının Türkiye’yi ikinci vatan gibi hissetmelerine katkı sağladıkları için teşekkür etti.

Sybiha, Ukrayna’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü, Kırım meselesi, işgali tanımama konusunda Türkiye’nin gösterdiği tutum için de teşekkür ederek “Buraya çok güzel bir mesajla geldim. Biz buraya ilişkimizi geliştirmeye işbirliğimizi arttırmaya geldik. Sizi de Ukrayna’ya bekleriz.” dedi.

Konuşmaların ardından Osman Kaymak, ziyaret anısına Büyükelçi Sybiha’ya tablo, Büyükelçi ise Kaymak’a tarihi silah topuz ve ahşap takı kutusu hediye etti.

Sybiha, ayrıca Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu da ziyaret etti.