AİKB Başkanından Ukrayna’ya övgü

0
2078

Ukrayna Başbakanı ile Kiev’de bir araya gelen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (AİKB) Başkanı Suma Chakrabarti, Ukrayna hakkında iyimser bir tablo çizdikten sonra Ukrayna’nın AİKB’nin en iyi 5 ortağı arasına girmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Başkanı Suma Chakrabarti, Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman ile yaptığı görüşmede, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının Başkanı, Avrupa’nın, Kafkaslar’ın, Orta Asya’nın ve Orta Doğu’nun önde gelen yatırımcılarından biri olan AİKB’nin en iyi 5 ortağı arasına Ukrayna’nın da girmesi gerektiğini söyledi.

Chakrabarti yaptığı açıklamaya ek olarak “Banka ortaklarının en iyi 5 ülkesi arasına Ukrayna’nın girmesi gerektiğinden eminiz.” dedi.

Banka Başkanı açıklamalarını Kiev ziyareti sırasında yaptı ve bu ziyaret Suma Chakrabarti’nin Ukrayna’ya yaptığı 10. ziyaret olarak biliniyor. Ukrayna’ya karşı sempatisi bulunan başkan, “Bu ziyaretlerim Ukrayna’ya karşı tavrımı gösteriyor.” dedi.

Ukrayna için AİKB

Buna karşılık Ukrayna Başbakanı, AİKB’nin Ukrayna için sadece hedeflenmiş bir yardım aracı olmadığını vurgulayarak,  “Çok sayıda reform gerçekleştirilmesi için AİKB uzmanları ile birlikte alınan önemli kararlar ivme kazandı. Bunlar; özelleştirme ile ilgili konular, devlete ait şirketlerin özelleştirilmesi, rekabet ortamının oluşturulması, enerji verimliliğine yatırım, bankacılık sektörünün desteklenmesi ve ticaretin kolaylaştırılması olarak ön plana çıkıyor.” dedi.

Bu yıl AİKB’nin, Ukrayna için yeni bir stratejiyi onayladığı da biliniyor.

Taraflar özellikle, Enerji Verimliliği Fonu’nun başlatılması, altyapı ve imtiyaz faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla bankanın en çok enerji konusuyla ilgilendiğini belirtti. AİKB’nin temsilcileri önümüzdeki yıl çeşitli pilot imtiyaz projelerini hayata geçirmeyi önerdi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, 1992 yılında ülkedeki faaliyetlerinin başlamasından bu yana 410 projeyle Ukrayna ekonomisine 13 milyar euro yatırım yaptı. Bu, Ukrayna’nın uluslararası finans kurumlarıyla olan işbirliğinin en büyük göstergelerinden biridir.