ABD’den Ukrayna’ya silah ihracatı lisansı

0
1777

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert; ”ABD’nin Ukrayna’ya yönelik hafif silah ihracatını gerçekleştirecek olan lisans onaylandı.”

Ukrayna’ya yönelik ihracat lisansı bilgisini veren Nauert, “Önceki iki  yönetim çerçevesinde ABD hükümeti Ukrayna’ya verilen ihracat lisanslarını onayladı, bu yeni bir şey değil” dedi.

Departman kayıtlarına göre açıklamalarına devam eden Nauert, ”Ukrayna’nın 2014 yılında Kırım yarımadasının ilhakına başlamadan önce ve sonra olmak üzere birkaç yıl boyunca bu tür silahları az miktarda olsa satın aldığını gösteriyor” dedi.

Bakanlık, 13 Aralık’ta alınan kararı Kongre’ye bildirdi Nauert, ABD hükümetinin silahları doğrudan Kiev hükümetine satmadığını, ancak Ukrayna’nın ABD üreticilerinden satın almasını sağladığını belirtti.

Nauert ihracat lisansının kapsayacağı hafif silahlara ilişkin olarak ise, ”ABD hükümetinin doğrudan mevcut lisans ile Ukrayna’ya ölümcül savunma teçhizatı sağlamamaktadır” dedi. Sözlerine ek olarak ”ABD ihracatçıları, herhangi bir zamanda doğrudan ticari satış lisansı başvurusunda bulunabilirler ve bunlar Devlet Bakanlığı tarafından duruma göre incelenir” bilgisini paylaştı.

Peki baktığımız zaman, hafif silah kapsamına neler girmektedir. Sırasıyla yarı otomatik ve otomatik ateşli silahlar ve 50 kalibre silah içeren kategorilerdeki silahları kapsar. Ayrıca, muharebe av tüfeği, susturucu, askeri alanlar ve flaş bastırıcılar ile parçaları da içerir.

Ayrıca Washington Post’un yayınladığı bir habere göre idare yetkilileri, Dışişleri Bakanlığı’nın bu ay 41.5 milyon dolar değerinde bir satış gerçekleştirmiş olduğu Ukrayna’ya M107A1 Keskin Nişancı Sistemleri, mühimmat ve ilgili parça ve aksesuar ihraç yetkisi veren ticari bir ruhsatı onayladığını doğruladı. Ek olarak ise cebir antitank füzeleri gibi Ukrayna hükümetinin talep ettiği daha ağır silahları ihraç etmek için herhangi bir onay alınmadığı bilgisi paylaşıldı.