Ukrayna’nın Cyborgları hakkında çekilen filme büyük ilgi

0
2440

Donetsk havaalanının savunucuları olan Ukrayna’nın Cyborg’ları ile ilgili çekilen film 1. hafta sonlarında gişede rekor kırdı.

Ukrayna yapımı olan film, Ukrayna Devlet Film Ajansı Pylyp Illenko’nun başkanına göre, ilk haftasonu gişe hasılası 8.186 milyon UAH veya yerel olarak yaklaşık 302.000 $ ulaştı.

Cyborgs savaş dramasını konu alan film daha gösterime çıkmadan diğer filmlere oranla gişe rekoru kırmayı planlıyordu.

Filmin bütçesi 1,74 milyon dolar ve neredeyse yarısı Ukrayna ulusal bütçesinden tahsis edildi. Çekim yaklaşık iki ay sürdü. Filmde, Kiev dışında ek olarak Chernihiv’in kuzey Ukrayna şehrinde de çekimler yapıldı.

Filmi yaklaşık 106.350 kişi izledi. Illenko, “Filmin bu kadar ilgi görmesi ve okuyucularının bu kadar çok takdir etmesinden memnunum, bu sonucun Ukrayna Devlet Film Ajansının çalışmalarının değerlendirilmesi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Film 7 Aralık’ta ekranda görüntülendi. Film yönetmeni Axtem Seitablaiev, “Filmimiz savaş değil, bu savaşın içinden doğan dünyayı anlatıyor, gerçek “Cyborgs”da senaryoyu yazıyor, çekim bölgesinde bir ya da daha fazla kişi var, bu bize çok yardımcı oldu” diyerek açıklamada bulundu.

Film 2014 baharından beri Donbas’daki Rus birlikleriyle karşı karşıya kalan en sert ve en ölümcül savaşlarından birinde Donetsk havayolunu savunan Ukraynalı askerlerin hikayesini konu alıyor. Illenko, “Bu film, Ukrayna Sinema Günü etkinliklerinin yurtdışındaki tüm programlarına dahil edilecek” diyerek ayrıca ekledi.