Ukrayna’dan alınabilecek hediyelik eşyalar nelerdir?

0
21265

Gelenek ve göreneklerini sadakatle yaşatarak, sanat ve kültürü birleştiren ülkelerden olan Ukrayna, ziyaretçilerine sunduğu hediyelik eşyalar ile geleneksel yapısını çevreniz ile paylaşmanıza imkân sağlıyor. Birçok çeşidini uygun fiyatlara alabileceğiniz geleneksel hediyeleri bulmak oldukça kolay. Ukrayna’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız seyahatinize çıkmadan önce sizler için hazırladığımız hediyelik eşya rehberine göz atarak çevrenize uygun seçimler yapabilir, ailenizi ve arkadaşlarınızı sevindirebilirseniz.

  • Petrikivka Boyama

Petrikivka boyaması (veya sadece “Petrykivka”), Ukrayna’nın Dinyeper bölgesinin Petrikivka kasabasında başlayan, geleneksel olarak ev duvarlarını ve günlük ev eşyalarını dekore etmek için kullanılan geleneksel bir Ukrayna dekoratif resim stilidir. Bu stilin bilinen en eski örnekleri 17. yüzyıldan kalmadır, ancak modern bir sanat formu olarak gelişmeye devam etmektedir.

Bu halk sanat tarzının ayırt edici özellikleri çiçek desenleri, özgün fırça teknikleri ve geleneksel olarak beyaz arka planıdır (ancak çağdaş ressamlar genellikle siyah, yeşil, kırmızı veya mavi arka plan üzerinde çalışırlar). Ayrıca boyama tekniği UNESCO tarafından korunma altına alınmıştır. Ukraynayı ziyaret ettiğinizde, Petrikivka Boyama ile süslenmiş tabakları, kaşıkları, kupaları ve diğer dekor ürünlerini satın alabilirsiniz.

  • Pysanka (Desenli Paskalya Yumurtaları)

Pagan dönemlerinden beri güneş, yaşam ve sevgiyi sembolize eden Paskalya yumurtaları son derece hassas ve ince bir el işçiliği ile boyanıyor. Bize yabancı bir kültür olduğu için detayları fark etmek güç ancak bu yumurtaların desenleri arasında ülkenin bölgesel özelliklerine göre farklar da mevcut. Ülkenin farklı bölgelerinden elde edilen 100’ün üzerinde sembolik çizimler mevcuttur. Paskalya yumurtasının en geleneksel halini Ukrayna’nın Ivano-Frankivsk şehrinde bulmanız mümkündür.

  • Vışıvanka

Ukrayna kültürünün bir sembolü olarak karşımıza çıkan Vışıvanka, Keten veya Pamuk karışık Beyaz Gömlek üzerine yapılan ve farklı anlamları olan işlemelerin birleşimi olarak tasarlanan geleneksel kıyafetlerdir. Ukrayna da birlik beraberliğin bir sembolü olarak görülen ve dünya da bir moda akımı oluşturmaya başlayan geleneksel kıyafetler, hediyelik için güzel bir seçim olacaktır.

  • Bez bebek (Motanka-doll)

Ukrayna’ya özgü geleneksel bez bebekleri her yerde bulmak mümkündür. Tamamen el işi olan bu bebekler Ukrayna’nın en önemli simgelerinden biridir. Kadının gücünü ve ailenin önemini gösteren bu bebekleri Kiev’de bulmak oldukça kolay olacaktır.

  • Vinok

Çiçeklerden yapılmış rengarenk taçlar olan Vinok geleneksel Ukrayna giyiminde de önemli bir yer tutuyor. Yerel bir Vinok papatya, kiraz çiçeği, krizantem, şakayık, civanperçemi dahil olmak üzere 12 farklı çiçekten oluşuyor ancak bu çiçeklerin farklı kombinasyonlarıyla yapılmış yüzlerce değişik Vinok da mevcut. Ukrayna milli kostümünün bir parçası olarak kullanılan Vinoklar, geleneksel olarak tercih edilebilecek hediyelik eşyalardan biridir.

  • Sopilka

Sopilka, genellikle ahşaptan yapılan, 10 parmak deliğine sahip olan Ukrayna’ya özgü geleneksel ve en eski müzik enstrümanlarından biridir. Öğrenilmesi kolay olan Sopilka, batı Ukrayna’da, özellikle de Karpat Dağları’ndaki geleneksel müzikleri yeniden canlandıran çeşitli Ukraynalı folklorik topluluklar tarafından kullanılmaktadır.

  • Didukh Demetleri

Saman ve buğday başaklarından yapılan küçük çiçek demetleri Didukh olarak adlandırılır, hasat, refah, zenginlik ve milletin ruhani yaşamının bir sembolüdür. Günümüzde, küçük bir buket, çeşitli kuru otlar ve gizemli çiçeklerle derlenmiş Didukh’lar hediyelik konusunda doğru bir seçim olacaktır.

  • Bulawa

Yüzyıllar boyunca kullanılmış bir çeşit silah olan, Ukrayna kültürünün vazgeçilmez bir unsuru olarak; liderlere, hırslı ve güçlü insanlara sunularak, güç ve otorite temsil eden Bulawa’lar Ukrayna’dan alabileceğimiz süs eşyalarındandır.

  • Lviv Çikolatası

Ukrayna seyahatinizde vazgeçilmeyecek noktalardan bir tanesi de şüphesiz ki Lviv olmalıdır. Lviv’in renkli sokaklarında yürürken Ukrayna’ya özgü geleneksel hediyelik eşyaları da bulabilirsiniz. Tabi Lviv şehrinde vazgeçilmeyecek lezzetli bir hediyelikte Lviv Çikolatasıdır. Burada birbirinden inanılmaz çikolatalar ile yapılmış sanat eserlerini görebileceğiniz, tadabileceğiniz ve alabileceğiz el yapımı çikolataları bulabilirsiniz. Lviv çikolatasını hediye olarak vereceğiniz herkes şüphesiz mutlu olacaktır.

  • El yapımı ahşap kutular

Ukrayna’da bulabileceğiniz ahşap kutular, Batı Ukrayna’ya özgü huş ağacından yapılmaktadır. Üretim, kabaca kesilmiş huş ağacı parçalarıyla başlar ve daha sonra pürüzsüz silindirler ile devam eder. Sonrasında her silindire el oyması yapılarak şekil verilir. Son aşama olan yağlı boyama aşaması ile profesyonel şekilde süslenen ahşap kutular aile ve arkadaşlar için harika bir hediyeye dönüşür.