Türkiye-Ukrayna ilişkileri Karabük Üniversitesinde tartışılacak

0
2725

Türkiye-Ukrayna diplomatik ilişkilerinin tartışılacağı sempozyum, 3-4 Kasım 2017 tarihlerinde, Karabük Üniversitesinde gerçekleştirilecek.

Ukrayna Büyükelçiliğinin desteğiyle, Karabük Üniversitesi ve Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesinin ortak olarak gerçekleştireceği, “Ukrayna-Türkiye diplomatik ilişkilerinde 25.yıl” adı altında düzenlenecek olan sempozyum, öğrenci ve genç araştırmacılar uluslararası bilimsel sempozyumu adıyla, 3-4 Kasım 2017 tarihlerinde, Karabük Üniversitesinde gerçekleştirilecek.

Sempozyum Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Avrasya İncelemeleri Merkezinin (AVİM) Başkanı Emekli Büyükelçi Alev Kılıç ve Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesinden Doç.Dr. Ihor Hurak davetli konuşmacılar olarak katılacak.

Sempozyumun içeriğini geçmişten günümüze Türkiye-Ukrayna arasındaki tarihsel, kültürel, sosyal, ekonomik ve diplomatik ilişkiler oluşturacak. Konferans, iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihsel boyutundan başlayarak devam edecek. Başlıca konular arasında, Osmanlı İmparatorluğu ile Kazak Hetmanatı arasındaki ilişkilerin tarihi, iki ülke arasında ki mevcut siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin perspektifleri, Türkiye, Ukrayna ve Rusya’nın bölgesel çıkarları, Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve ilişkilerde Kırım Tatarları faktörü, Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu, Karadeniz ve Hazar Bölgesinde güvenlik, yer alacak.

Sempozyumun Organizasyon komitesi, lisans, yüksek lisans, lisans üstü öğrencileri ve kariyerlerinin başlarında olan araştırmacıları, konu hakkında öneriler sunmaya davet ediyor.
Konferansa katılım ücretsiz olacaktır.

Gerçekleştirilecek olan sempozyum hakkında bilgi almak ve başvuru şartlarını öğrenmek için sayfası ziyaret edilebilir. Başvuru ve sorularınız için, turkeyukrainerelations@gmail.com adresinden, organizasyon komitesine ulaşabilirsiniz.