Kiev’deki Aziz Andreas Kilisesi İstanbul Fener Rum Patrikhanesine devredildi

0
2872

Kiev’deki Aziz Andreas Kilisesi, alınan karar neticesinde İstanbul Fener Rum Patrikhanesine devredildi. Patrikhane, kilisenin kültürel miras olması sebebiyle Ukrayna kanunlarına uygun şekilde hareket edecek.

Ukrayna’da parlamento başkent Kiev’deki Aziz Andreas Kilisesinin İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesine devredilmesi için karar aldı. Karar, Ukrayna Ortodoks Kilisesinin Rus Ortodoks Kilisesinden ayrılıp bağımsız olmak için yaptığı talebin Fener Rum Patrikhanesi tarafından 11 Ekim’de kabul edilmesinin ardından geldi.

Aziz Andreas Kilisesini kullanım için Fener Rum Patrikhanesine devretmeyi öngören kanun tasarısı, parlamentoya Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından sunulmuştu. Yapılan oylama ile, söz konusu yasa tasarısı 237 milletvekilinin verdiği evet oyu ile kabul edildi. Kabul edilen kanuna göre, devlet mülkiyetindeki Aziz Andreas Kilisesi, kültürel miras kategorisinde. Bu bağlamda, Fener Rum Patrikhanesi kiliseyi, Ukrayna kültürel mirasın korunması şartıyla ve ülkedeki mevzuata uygun şekilde kullanacak.

Parlamentonun kararını memnuniyetle karşılayan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, bu hamlenin Ukrayna Ortodoks Kilisesini bağımsızlığa yakınlaştırdığını söyledi. Poroşenko, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda, “Aziz Andreas Kilisesi temsilcilik olarak kullanılmak üzere Konstantinapol Kilisesine devredildi.” açıklamalarında bulunmuştu.

Fener Rum Patrikhanesi bağımsızlık talebini kabul etmişti

Bilindiği üzere Rusya Ortodoks Kilisesi, Ukrayna kilisesinin bağımsızlık başvurusunu kabul eden Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkileri bitirme kararı almıştı. Rus Ortodoks Kilisesi Meclisi tarafından Belarus’un başkenti Minsk’te yapılan toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan Rusya Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Sorumlusu Metropolit Hilarion, toplantıda Fener Rum Patrikhanesinin Ukrayna Ortodoks Kilisesinin bağımsızlık başvurusunu kabul etme kararı hakkında şu açıklamalarda bulunmuştu: “Gerçekleştirdiğimiz toplantıda Fener Rum Patrikhanesi ile tüm iletişimi kesme kararı aldık. Bu karara mecbur kaldık ancak Fener Rum Patrikhanesinin attığı adımlar nedeniyle başka bir karar almamız da mümkün değildi.”

Bu karar Moskova’daki kiliseyle İstanbul’daki patrikhaneden papazların birlikte dini hizmet veremeyeceği ve ibadet edenlerin de birlikte komünyon ayinine katılamayacağı anlamına geliyor.