Kiev’de Türkçe Yeterlik Sınavı yapılacak

0
2107

Türkçe dil yeterliğini ölçmek isteyen tüm adaylar için bu yılın son sınavı olan Türkçe Yeterlik Sınavı Kiev Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirilecek.

Türkiye’deki üniversitelere başvuru ve kabul için Türkçe dil yeterliğini belgelendirmesi gereken öğrenciler, yurt dışında çeşitli kurumlarda Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adayları, Türkçe dil yeterliliğini belgelendirmek isteyen tercümanlar, kısacası Türkçe dil yeterliğini ölçmek isteyen tüm adaylar için bu yılın son sınavı olan Türkçe Yeterlik Sınavı, 28 Temmuz 2018 tarihinde Kiev Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirilecek.

18 Haziran 2018 tarihinde başlayan sınav başvuruları, 13 Temmuz 2018 tarihinde sona erecektir. Sınav 28 Temmuz 2018 Cumartesi günü saat 10.00’da Kiev Yunus Emre Enstitüsünde yapılacaktır.

Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Metninde belirlenen yeterlik tanımları doğrultusunda hazırlanan ve Türkiye’nin yabancı öğrenci kabulünü kolaylaştıran politikalarına destek olmayı da amaçlayan sınavda başarılı olanlara verilen “Türkçe Yeterlik Belgesi” adaylar için önemli bir kazanım olacak.

Türkçe Yeterlik Belgesine sahip olanlar, Türkiye’de herhangi bir üniversitede eğitim alma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf olacak. Türkiye’de ya da kendi ülkelerinde uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde çalışmak ya da Türkçe tercümanlık yapmak isteyen bireylerin yanı sıra yurt dışında Türkçe öğretmek hedefiyle kariyer planlayan öğretmen adaylarının alacakları Türkçe Yeterlik Belgesi iş başvurularında da büyük avantaj sağlayacak.

Sınav başvurusu yapmak isteyen adaylar http://sinav.yee.org.tr adresini ziyaret edebilirler.

Sınav hakkında ayrıntılı bilgilere http://tys.yee.org.tr bağlantısından ulaşabilirsiniz.