Holodomor anısına “Hatıra Mumu Yakalım” etkinliği düzenlendi

0
1442

Ukrayna’da 1932-1933 yıllarında meydana gelen Holodomor’un 85. yıl dönümü nedeniyle çeşitli anma törenleri düzenleniyor.

Ukrayna’da 1932-1933 yıllarında meydana gelen Holodomor’un (suni açlık) 85. yıl dönümü için Dünya Ukraynalılar Kongresi’nin inisiyatifi ile Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği “Hatıra Mumu Yakalım” etkinliği düzenledi.

Anma töreninde, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği temsilcilerinin yanı sıra Gürcistan, Litvanya ve Malta’nın Büyükelçileri, ABD Büyükelçiliğinden Diplomatlar, Polonya, Finlandiya ve Moldova Dışişleri Bakanlığı temsilcileri, Kırım-Tatar topluluğunun liderleri, Türk ve yabancı vatandaşlar yer aldı. Etkinliğe Ukrayna ve Türk medyasının temsilcileri de katıldı.

Tören sırasında konuşan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ukrayna’nın kendi bağımsızlığını yitirdiği için çağdaş Ukrayna tarihinin en trajik olayı olan Holodomor’un meydana geldiğini kaydederek bağımsız ve güçlü Ukrayna devletinin bu tür trajedilerinin tekrarlanmamasının garantisi olacağını ifade etti.

Ankara Meryem Ana Katolik Kilisesi’nde anma töreninin tamamlanmasının ardından, etkinliğin katılımcıları mum yaktı ve Holodomor’un masum kurbanlarını saygı duruşu ile andılar.

Katılımcılar ayrıca tematik sergiyi ziyaret ederek Holodomor hakkında Türkçe bilgi broşürlerini aldılar.

“Hatıra Mumu Yakalım” etkinliği İstanbul, Antalya, Marmaris, İzmir, Bursa, Kuşadası ve Samsun gibi Türkiye’nin farklı illerinde de yapıldı.

1932-1933 yıllarında Ukrayna’da meydana gelen Holodomor’un (suni açlık) 85. yıl dönümü için Dünya Ukraynalılar Kongresi’nin inisiyatifi ile “Hatıra Mumu Yakalım” etkinliği kapsamında farklı ülkelerde törenler yapılacaktır. 85 günlük anma etkinlikleri, 24 Kasım’da Uluslararası Holodomor Mağdurları Günü’nde Ukrayna’da sona erecektir.