Ankara’dan Ukrayna ziyareti

0
2016

Ankara Üniversitesinden Ukrayna’ya giden heyet çeşitli ziyaretlerde bulunarak, ortak bilimsel araştırmalar, eğitimde işbirliği gibi konularda mutabakata vardı.

Ankara Üniversitesinin Rektörü, Rektör Yardımcısı, Nükleer Bilimler Enstitüsü Müdürü ve heyetin diğer üyeleri Avrupa’nın en büyük Zaporizhya NPP toplantısında bir araya geldiler.

Foto-Yevgeniya Gaber

Toplantı’nın ilk günü Genel Müdür, nükleer enerji ve ilgili konularda yer alan Türk öğrencilere, eğitmenlere ve uzmanlara yönelik eğitim ve öğretim programlarıyla ilgili bilgiler verirken aynı zamanda da Zaporizhya NPP (tam ölçekli simülatörler ve gerçek zamanlı simülatörler ile türünün tek örneği) ve gelecekteki ortak projeler konusunda anlaşmaya varıldı.

Gerçekleştirilen ziyaretlerin ikinci gününde, Nükleer Malzemenin Fiziksel Korunması, Kontrolü ve Muhasebesi için George Kuzmycz ile Eğitim Merkezi ve Ulusal Bilimler Akademisi’nin Nükleer Bilimler Enstitüsü ziyaretlerini gerçekleştirdi.

Foto-Yevgeniya Gaber

I.Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü’ndeki toplantılar, Ankara Üniversitesi ve I.Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü Rektörleri arasında mutabakat muhtırasının imzalanması ve daha fazla işbirliği için bir yol haritası tanımlanmasıyla son buldu.

Foto-Yevgeniya Gaber

Ankara Üniversitesi Ankara Delegasyonu ziyaretlerinin üçüncü gününde, Odessa Politeknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gennadiy Oborsky ziyaret ederek, ortak bilimsel araştırmalar, eğitimde işbirliği ve çift diploma programlarını kabul ederek burada okuyan Türk öğrencilerle bir araya gelecek planlar üzerinde mutabakata vardılar.

Ankara heyetinin Ukrayna ziyaretinde varılan fikirlerin, planların ve anlaşmaların hepsinin gerçekleştirilmesini dört gözle bekliyoruz.