Yanlış park durumunda uygulanacak cezalar ve yapılması gerekenler

0
1326

Ukrayna’da aracınızı trafik kurallarıyla yasaklanmış bir alanda park halinde bıraktığınız takdirde belirli idari para cezaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yazımızda Trafik Kanunu çerçevesinde, sürücülerin araçlarını hatalı alanlara park etmesi sonucu uygulanan idari para cezalarını ve sonrasında izlenilmesi gereken süreci sizlerle paylaşıyoruz.

Park cezası, Trafik Kanunu kapsamında hatalı yere park etmiş sürücülere uygulanan idari para cezasıdır.

1. Aracınız hangi durumlarda çekilir?

Aracınızın, trafik kurallarıyla yasaklanmış alanlara park edilmesi durumunda,

Aracınızın, toplu ulaşım araçlarının kullanımına izin verilen durakların veya durakları gösteren trafik işaretlerinin yakın mesafelerinde bulunması durumunda,

Aracınızın bulunduğu yerden dolayı başka araçların, yayaların, özel ulaşım araçlarını kullanan engellilerin hareket alanlarını kısıtlaması durumunda,

Aracınızın, bebek arabası kullanan yayaların hareket etmelerine engel olduğu durumlarda,

Aracınızın, toplu ulaşım araçları için ayrılmış şeritte bulunması durumunda,

Aracınızın, bisiklet sürücüleri için ayrılmış şeritte bulunması durumunda,

Aracınızın, acil durumlarda ve belirli bölgelerin acil alanları çevresinde toplu taşımaların çalışmalarına engel olduğu/olabileceği durumlarda,

Aracınızın iki veya ikiden fazla şeridin geçişini bloke ettiği durumlarda,

Aynı zamanda aracınızın, yol yapımı bölgesinde, demiryolu geçidinde, tramvay yolunda, üst geçitte, köprüde ve tünel gibi özel geçişlere izin veren alanlarda  bulunması halinde aracınıza trafik polisleri tarafından gerekli işlemler yapılacaktır.

2. Aracınızın çekilmesi durumunda yapılması gerekenler nelerdir ? 

Bu gibi durumlarda ilk yapılması gereken 102 numaralı hattı arayarak, aracınızın plakası ve modelini bildirmenizdir. Daha sonra aracınızın nerede olduğunu ve son durumunu öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Sizlere bildirilen ceza ücretini ödemeniz istenecektir. Çekicinin çağrılması,arabanızın çıkarılması ve uygulanan idari ceza ortalama 2000 UAH tutarında olacaktır.

3. Aracınıza ceza kesilmesi durumunda yapılması gerekenler nelerdir ?

Ukrayna idari kanununun 122. maddesinin 1.fıkrasına göre “park etmek yasaktır” trafik işaretinin bulunduğu alanlarda, aracınızı park etmek veya aracınızı belirli süreliğine duraklatmak yasaktır. Bu alanlarda aracınızın konumlandırılması sonucu, trafik polisleri tarafından sizlere yaklaşık olarak 255 UAH gibi bir para cezası uygulanacaktır.

Ukrayna idari kanununun 122. maddesinin 3. fıkrasına göre, dolmuş, otobüs gibi toplu taşıma araçlarının güzergah şeridine park eden ve trafiğin aksamasına sebep olan araçlara 510 UAH para cezası uygulanacaktır.

4. Trafik cezalarını nasıl ödeyebiliriz ?

Ukrayna idari kanununun 300-1. Maddesine göre, aracınıza uygulanan trafik cezaları sonrasında yapılması gereken, aracınızın ön camına yerleştirilmiş idari bildirim kağıdını 10 iş günü içinde ödemenizdir. Ödemelerinizi, bankalar, terminaller veya online ödeme araçlarıyla yapabilirsiniz.

Hukuk Danışmanı: Evren Damyan

Hukuk Fakültesi Mezunu/ Yüksek Lisans: Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele